Kupte si už nyní

Taekwondo

Přijď si vyzkoušet taekwondo techniky a zkusit si přerážení cvičných desek holou rukou. K vidění budou i ukázky OH disciplíny - sportovní boj.

taekwondoo

Podstatou tohoto bojového umění je obrana beze zbraně. Vystihuje to také doslovný překlad z korejštiny: Tae - kop, skok nebo úder nohou, Kwon - údery rukou či pěstí, Do - cesta, metoda výuky. Smyslem taekwonda je dosáhnout jak tělesné síly, tak disciplinovaného myšlení. Na olympijských hrách se soutěží v disciplině kyorugi, což je v překladu boj. Jedná se o sportovní plnokontaktní zápas v chráničích. Specifikou taekwondo jsou elektronické vesty, které chrání trup, zároveň určují sílu a přesnost kopu.

HISTORIE

Taekwondo vzniklo v Koreji, z počátku se jednalo o bojové umění určené vojákům. Na počátku 20. století se taekwondo stalo dominantní formou bojových umění cvičených v Koreji. Následně bylo označeno jako korejské národní bojové umění, které bylo potřeba podporovat v mezinárodním měřítku. V roce 1973 vznikla Světová federace taekwonda jako celosvětový legitimní řídící orgán tohoto sportu a ve stejném roce se konalo první mistrovství světa v jihokorejském Soulu. Na olympijských hrách se taekwondo objevilo jako ukázkový sport v Soulu 1988, avšak do programu her bylo zařazeno až v Sydney 2000.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Muži – muší váha (58 kg), pérová váha (68 kg), welterová váha (80 kg), těžká váha (nad 80 kg). Ženy – muší váha (49 kg), lehká váha (57 kg), lehká střední váha (67 kg), těžká váha (nad 67 kg).

JAK ZAČÍT S TAEKWONDO?

V České republice působí několik sportovních klubů, které se specializují na taekwondo, jejich seznam a bližší informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu taekwondo: www.worldtaekwondo.cz.