Kupte si už nyní

Sportovní lezení

COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAACjnA

Sportovní lezení je specifický sport, který dokáže posouvat člověka v mnoha rovinách - nejen fyzicky, ale i psychicky. Ačkoliv sportovní lezení zahrnuje také lezení na skalách, v tomto případě máme na mysli lezení na umělé stěně, a spadají do něj tři disciplíny - lezení na obtížnost, boulder a lezení na rychlost. Při lezení na obtížnost se lezec pohybuje po cca 15 m vysoké stěně pomocí barevně rozlišených chytů, které vyznačují danou lezeckou cestu a je při tom jištěn lanem. Lezecké cesty mají různé obtížnosti. Boulder je založen na stejném principu, ale lezec se pohybuje po nižší stěně a místo jištění lanem dopadá na speciální molitanové dopadiště. U obou těchto disciplín je cílem dolézt do posledního chytu, tzv. TOPu. V lezení na rychlost jde o co nejrychlejší překonání cesty, která je unifikovaná. Lezci jsou v tomto případě jištěni automatickým navijákem. 

HISTORIE

Sportovní lezení se vyvinulo z tradičního lezení v horách a na skalách, které se začalo rozmáhat především na přelomu 19. a 20. století. Nejblíže má ovšem sportovní lezení právě k lezení ve skalách, které zažilo celosvětově boom v druhé polovině 20. století. V 80. letech byla v USA otevřena první vnitřní lezecká stěna, čímž se otevřel svět výkonnostního lezeckého sportu. V Česku se sportovní lezení na umělé stěně rozvinulo po roce 1989, kdy začaly vznikat první lezecké stěny a také závody. Mezinárodní lezecké závody, včetně Světových pohárů a Mistrovství světa, probíhaly od konce 80. let pod hlavičkou Mezinárodní lezecké a horolezecké federace (UIAA). V roce 2007 se od UIAA oddělila Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC), která dovedla sportovní lezení na olympijské hry.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Poprvé se sportovní lezení představilo na olympijských hrách v Tokiu ve formátu kombinace, tedy propojení všech tří disciplín - lezení na obtížnost, lezení na rychlost a boulder. Na OH v Paříži 2024 jsou disciplíny rozdělené na dvojkombinaci obtížnost + boulder a samostatné lezení na rychlost.

JAK ZAČÍT S LEZENÍM?

Lezení je skvělý sport pro děti i dospělé, a to jak na výkonnostní, tak rekreační úrovni. Díky lezení se skvěle protáhnete a zpevníte nejen svaly celého těla, ale také vůli, zocelíte psychiku a především vstoupíte do komunity úžasných lidí. Lezecká stěna se nachází téměř v každém středně velkém městě a většina nabízí jak lezecké kurzy, tak zapůjčení vybavení, které pro tento typ lezení nepotřebujete mnoho. V České republice jsou veškeré lezecké sporty zaštítěné Českým horolezeckým svazem (ČHS), který eviduje zhruba 33 000 členů a 360 oddílů, ovšem obliba tohoto sportu neustále stoupá. Více informací se dozvíte na stránkách Českého horolezeckého svazu.