Kupte si už nyní

Hala

Vezmi si kord a zkus bojovat jako naši olympionici.

Olympijský festival Tokio 2020 Praha_high (5)

Ostrý intelekt, dokonalá koordinace pohybů, rychlost, vytrvalost, dovednost a síla. To jsou základní předpoklady pro úspěch v šermu. Šermíř navíc nesmí podléhat tlaku, musí předvídat protivníkovy akce a podle toho volit taktiku. V současné době muži i ženy šermují třemi druhy zbraní: fl eretem, kordem a šavlí, z toho fl eret a kord jsou zbraně bodné, šavle je zbraň sečná i bodná. Každá zbraň má jiný platný povrch zásahu. U fl eretu je platnou zónou trup protivníka, u šavle tělo od pasu nahoru, včetně hlavy, u kordu celé tělo. Souboj se koná na planši o rozměrech 14 m x 1,5 m. Díky speciální výstroji a moderní technice jsou šermíři připojeni k elektronickému zařízení, které zaznamenává, jestli došlo ke kontaktu zbraně se soupeřovým platným povrchem. A díky mnoha bezpečnostním prvkům se jedná o sport s velice nízkou úrazovostí.

HISTORIE

Šerm je tak starý jako lidstvo samo. Sportovní šerm se zrodil přibližně před 200 lety, první turnaj sportovního šermu proběhl v Londýně v roce 1827. Na programu olympijských her je šerm od prvních novodobých her v roce 1896 nepřetržitě až dodnes.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE NA OH 2021

Poprvé v historii šermu bude na OH rozdáno 12 sad medailí, tedy soutěže proběhnou ve všech kategoriích: Muži – fl eret, kord, šavle – jednotlivci i družstva Ženy – fl eret, kord, šavle – jednotlivci i družstva Oproti běžným soutěžím, kdy se v kategoriích jednotlivců šermují předkola skupinovým systémem, na jejichž základě je poté vytvořen vyřazovací pavouk, na OH jsou šermíři nasazeni dle pozice ve světovém žebříčku přímo do eliminačních bojů a skupinový systém se neuplatňuje. Soutěž týmů probíhá stejně jako na běžných soutěžích, nasazení týmů do pavouka soutěže taktéž odpovídá jejich pozici ve světovém žebříčku a šermují se rovnou eliminační boje.

JAK ZAČÍT SE ŠERMEM?

Nejvhodnější věk pro začátek je 9 - 10 let, ale šermují už i šestileté děti. Někteří začínají ale i jako dospělí, šermovat se dá do vysokého věku, konají se soutěže veteránů i pro sedmdesátileté a starší. Adresář šermířských oddílů, kterých v ČR působí 47 ve 30 městech ve všech krajích, se nachází na internetových stránkách Českého šermířského svazu: www.czechfencing.cz.