Kupte si už nyní

Orientační sporty

Prokaž svoji orientaci v našem bludišti. Vyzkoušet si můžeš i mini závod v areálu.

orientak

Úkolem závodníka je pohybovat se v terénu s mapou a buzolou, ať už na horském kole, běžkách nebo pěšky a překonat trať v co nejrychlejším možném čase. Přitom musí navštívit v daném pořadí všechny kontrolní body, mezi nimi ale volí trasu dle vlastního uvážení. Orientační sporty mají čtyři disciplíny – orientační běh, orientační závody na horských kolech, lyžařský orientační běh a Trail-o, přičemž nejrozšířenější je orientační běh, kde je registrováno v ČR přes 11,5 tisíc závodníků.

HISTORIE

Kolébkou orientačních sportů je Skandinávie vzhledem k četnosti lesů a náročnosti terénu. První orientační běh se uskutečnil v roce 1897 v norském Oslu. Po světě se sport začal rozšiřovat až ve druhé polovině 20. století. Dnes se mu věnuje přes milion lidí a Mezinárodní federace orientačních sportů (IOF) sdružuje 75 zemí.

ORIENTAČNÍ SPORTY NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Orientační sporty jsou uznaným sportem Mezinárodního olympijského výboru, zatím však nebyly zařazeny do programu OH. Od roku 2001 jsou pravidelným účastníkem Světových her.

JAK ZAČÍT S ORIENTAČNÍMI SPORTY?

Bližší informace o orientačních sportech naleznete na oficiálním webu Českého svazu orientačních sportů (ČSOS) www.orientacnisporty.cz a na webu www.zacitorientak.cz