Kupte si už nyní

Atletika

Přijďte si užít atletiku zaměřenou hlavně na děti. Připravujeme opičí dráhu, hod raketkou na cíl a další aktivity.

gettyimages-1332237628

Sport, který je považován za královnu všech sportovních disciplín. Jednotlivé disciplíny vycházejí z přirozených lidských pohybů, tedy z běhu, chůze, skoků, vrhů a hodů. Hlavním cílem atleta je běžet nejrychleji, skákat nejvýše nebo nejdále a vrhat nebo házet nejdále různá náčiní. Atletika tak představuje naplnění olympijského motta „Citius, Altius, Fortius“ (rychleji, výše, silněji).

HISTORIE

Atletika byla hlavní náplní starověkých olympijských her. Závodilo se v pentathlonu (pětiboji), který sestával ze zápasu, běhu, skoku do dálky, hodu diskem a oštěpem. Novodobá historie atletiky se začala psát v 17. století v Anglii. První atletické kluby vznikly v druhé polovině devatenáctého století, ze stejného období se datují i první informace o závodech. Na novodobých OH v Aténách 1896 závodili jen muži, a to ve 12 atletických disciplínách. Ofi ciální pravidla má atletika od roku 1912, kdy vznikla Mezinárodní amatérská atletická federace. Nejvyšší řídící organizace atletiky byla v roce 2001 přejmenována na Mezinárodní asociaci atletických federací (IAAF) a od roku 2019 používá název Světová atletika (World Athletics). Na českém území se sláva atletiky zpočátku šířila hlavně zásluhou Sokolů. Česká amatérská atletická asociace (ČAAU) byla založena v roce 1897 a zpočátku sdružovala většinu sportů, včetně fotbalu, hokeje či tenisu. Ve stejném roce se poprvé konaly legendární Běchovice, které jsou nejstarším silničním během v Evropě. V současnosti je zastřešující organizací Český atletický svaz (ČAS).

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m, maraton, 3000 m překážek, 100 m překážek (ženy), 110 m překážek (muži), 400 m překážek, skok vysoký, skok o tyči, skok daleký, trojskok, vrh koulí, hod diskem, hod kladivem, hod oštěpem, sedmiboj (ženy), desetiboj (muži), chůze 20 km, chůze 50 km (jen muži), štafeta 4x 100 m, štafeta 4x 400 m (muži, ženy a smíšená).

JAK ZAČÍT S ATLETIKOU?

Prvním krokem je přihlášení se do atletického oddílu nebo kroužku, který vás dále povede v tréninku a nabídne vám potřebné zázemí. Členem se můžete stát v každém věku. Detailnější informace a výpis jednotlivých oddílů, včetně kontaktních osob a údajů, naleznete na webových stránkách Českého atletického svazu pod tímto odkazem: www.atletika.cz nebo pro více informací o atletice pro děti a rodinu navštivte web www.pohybova-gramotnost.com.