Kupte si už nyní

Od kelímku až po medaile. Jak bude vypadat udržitelný Olympijský festival?

Stejně jako budou nejlepší sportovci během her v Tokiu dostávat medaile vyrobené z vyřazených chytrých telefonů a přitom stát na stupních vítězů z recyklovaného materiálu, i organizátoři Olympijských festivalů chtějí vytvořit akci šetrnou k životnímu prostředí. Zapadá to totiž do nové strategie Českého olympijského výboru.

lipno-zmensene

"V lednu jsme odstartovali mezinárodní debatu o udržitelnosti ve sportu. Do projektu s názvem ASAP financovaném z programu Erasmus Evropské unie se zapojilo například i Slovensko a Maďarsko. Nejvíce zkušeností nám předávají lidé z olympijského výboru Německa, Dánska a Finska, "vysvětluje ředitelka zahraničního úseku Českého olympijského výboru Veronika Zemanová. "Naším cílem je vytvořit a implementovat dlouhodobou strategii udržitelnosti Českého olympijského výboru a to nejenom v oblasti enviromentální, ale také v oblasti sociální a finanční."

Sportujících lidí každým rokem přibývá, a logicky se tak zvyšuje i počet opotřebovaného sportovního vybavení. Narůstá tedy potřeba správné recyklace. V zahraničí se například ze starých míčků vyrábí materiál na podlahy v halách, v Česku většina sportovního plastu končí ve žlutých kontejnerech. 

 

medaile

Na Olympijských festivalech v Praze a Brně proto vznikne Visa Eko zóna, která bude představovat různé možnosti recyklace a nabídne veřejnosti workshopové aktivity ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. 

"Jak recyklovat odpad návštěvníkům představí společnosti Plastmakers a Plastic guys, které se dlouhodobě věnují vzdělávání veřejnosti o potřebě recyklace plastového odpadu. V rámci Visa Eko zóny si veřejnost bude moci vyzkoušet stroj, který dokáže znovu zpracovat třeba staré rakety na líný tenis. Ten už teď vyrábí medaile z víček od nápojů pro návštěvníky festivalů," říká projektová manažerka Olympijských festivalů Naďa Černá. 

Součástí zóny bude i stan společnosti Ekokom, kde budou probíhat workshopy pro veřejnost. 

Český olympijský výbor, vzhledem ke své vůdčí roli ve sportu, chce toto téma otevřít a inspirovat nejen českou odbornou a laickou veřejnost, ale také komerční partnery a sportovní instituce k vlastní iniciativě v této oblasti. 

Doprava na festival? 

Skvělým udržitelným způsobem přepravy je chůze nebo jízda na kole! Na Olympijské festivaly bude jednoduché dojet na vlastním kole a zaparkovat do připravených stojanů. V Praze budete mít ještě jednu možnost - zapůjčit si kolo firmy Specialized na třech místech dostupných MHD.

Které další aktivity v rámci udržitelnosti budeme realizovat? Čtěte v sekci Udržitelný festival.