Golf

Golf

golf ahahaha

Principem hry je dopravit golfový míček z odpaliště do jamky pomocí co nejmenšího počtu ran golfovými holemi. Golfové hřiště má obvykle osmnáct či devět jamek. Jsou na něm různé překážky, jako například písčité a travnaté bunker, nebo vodní překážky. Jamka se nachází na greenu, má průměr 10,8 cm a hloubku minimálně 10,16 cm.

HISTORIE

Jeden z nejpopulárnějších sportů, který se hraje ve více než sto dvaceti zemích světa, datuje své počátky do 15. století. Jeho kolébkou je Skotsko, kde také v roce 1744 spatřila světlo světa první psaná pravidla hry. V roce 1860 se odehrál první velký turnaj British Open. V Česku si první nadšenci vyzkoušeli golfové údery v Praze na Císařské louce v roce 1898, o šest let později vzniklo v Karlových Varech první hřiště a rok poté otevřeli hřiště v Mariánských Lázních na počest krále Edwarda VII., který sem často jezdil na lázeňské pobyty. V době totality golf zažíval krušné časy, komunisté ho považovali za buržoazní sport a jeho existenci potlačovali. Po roce 1989 golf v Česku zažil obrodu a Česká golfová federace na konci roku 2015 registrovala už více než 56 tisíc hráčů. V olympijském programu se golf objevil dvakrát. Na LOH 1900 v Paříži soutěžili muži a ženy. O čtyři roky později v St. Louis hráli o olympijské medaile muži v kategorii jednotlivců a družstev. Do programu her se golf vrací po dlouhých 112 letech v roce 2016 v Riu de Janeiru. Českou republiku zde reprezentovala Klára Spilková.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Muži a ženy hrají dva samostatné turnaje na čtyři kola na rány brutto, tj. na 72 jamek. V olympijských turnajích startují nejlepší profesionálové a profesionálky světa. Právo startu má automaticky 15 nejlepších mužů a 15 nejlepších žen světového olympijského žebříčku s tím, že jednu zemi mohou z nejlepší světové patnáctky reprezentovat maximálně čtyři hráči a čtyři hráčky. Zbytek šedesátičlenného startovního pole určuje redukované pořadí hráčů a hráček z dalších zemí, které v olympijském turnaji nemají maximálně dva zástupce.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH SPORTOVCŮ V ROCE 2019

Největší hvězdou českého golfu je Klára Spilková, která si vloni vybojovala místo na nejvyšší světové LPGA Tour. Ta se hraje převážně v USA.
Na světovém žebříčku byla v říjnu 2019 na 140. místě.
Mužský golf si svou cestu na vrcholné soutěže zatím hledá. Velkým úspěchem v ohromné světové konkurenci je však už i to, že dva naši hráči,
Stanislav Matuš a Ondřej Lieser, si vybojovali účast na Challenge Tour, což je Evropská druhá nejvyšší soutěž.

JAK ZAČÍT S GOLFEM?

Podrobné informace najdete na internetové stránce platformy České golfové federace Bav se golfem www.bavsegolfem.cz. Podobně na Facebooku a Instagramu. V České republice je dnes 45 osmnáctijamkových a 56 devítijamkových hřišť a další cvičné plochy, kde se dá s golfem začít. Seznam více než 180 golfových klubů v České republice je na internetových stránkách České golfové federace www.cgf.cz.