Frisbee

Frisbee

frisbee

S létajícím talířem (diskem) se dá provozovat několik sportů. Mezi nejznámější patří ultimate frisbee (týmový sport, který hrají na stometrovém hřišti dva týmy proti sobě, cílem je přihrávkami dostat disk do koncové zóny soupeře), discgolf (hra podobná golfu, cílem je trefit ocelový koš) nebo freestyle frisbee (žonglování a náročné triky s diskem).

HISTORIE

Létající talíř má kořeny ve Spojených státech, kde sídlila společnost Frisbie Pie, která v druhé polovině 19. století pekla koláče např. pro univerzitu v Yale. Koláče společnost distribuovala v plechových kulatých vaničkách různých velikostí, se kterými si studenti ve volném čase házeli. Waltera Morrisona tento nápad nadchl a vyvinul plastovou verzi disku, který měl lepší letové vlastnosti. Z amatérského házení se v průběhu let stal kompetitivní sport, vznikly různé frisbee disciplíny. FRISBEE NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Sporty s létajícím diskem se zatím na olympiádě neobjevily, ultimate frisbee bude usilovat o zařazení na program pro rok 2028. O (ne)zařazení sportu rozhodne Mezinárodní olympijský výbor.

JAK ZAČÍT S FRISBEE

Chcete si vyzkoušet frisbee? Pro začátek vám stačí jen rovný plácek a létající talíř. Pořádné disky pro všechny disciplíny zakoupíte například na e-shopu: www.ultimo.cz. Bližší informace o frisbee naleznete na webových stránkách České asociace létajícího disku www.cald.cz. Více než 14 tisíc sportovních klubů najdete na www.sportvokoli.cz.