Badminton

Badminton

badmniton (1)

Nejrychlejší z raketových sportů (míček létá rychlostí i nad 400 km/h) je náročný na postřeh, rychlost, výbušnost, koordinaci i celkovou kondici. Pomocí raket odehrávají badmintonisté péřový míček přes síť, jejíž horní okraj je 1,5 metru nad zemí. Hráč se snaží protivníka dostat do situace, ve které míček nezasáhne nebo neodehraje zpět přes síť do pole soupeře. Hraje se na dva vítězné sety do 21 bodů s rozdílem o dva body. Nastavování končí nejdéle ve 30 bodech.

HISTORIE

V polovině devatenáctého století se indický sport zvaný „poona“ dostal díky britským vojákům do Evropy a vznikl badminton. Hra se brzy stala oblíbenou aktivitou pro volný čas, ale místo ve světě vrcholového sportu si našla až ve 20. století. První olympijský turnaj se uskutečnil dokonce až v Barceloně roku 1992. Od těchto her se pod pěti kruhy střetávají muži i ženy ve dvouhře i čtyřhře. Od Atlanty (1996) je pak do programu her zařazena i čtyřhra smíšená. Badminton je dlouhodobě pod nadvládou asijských reprezentací. Dominují zde Číňané, Jihokorejci a hráči z Indonésie či Japonska. V Evropě se daří nejlépe Dánsku.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

dvouhra, čtyřhra, dvouhra žen, čtyřhra žen, smíšená čtyřhra.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY ČESKÝCH SPORTOVCŮ
3x účast Kristíny Gavnholt a Petra Koukala na OH (2008, 2012, 2016)
Kristína Gavnholt
ME 2012 a 2014 - 2x 5.místo
Dutch Open Grand Prix 2012 - 1. místo
Petr Koukal
US Open Grand Prix 2014 – 2. místo
Bitburger Open 2010 (tehdy Grand Prix Gold) 3. – 4. místo
Evropské hry 2015 - 5. místo
ME družstev mužů Kazan 2018 - 5. místo

JAK ZAČÍT S BADMINTONEM?

Badminton je sport oblíbený širokou veřejností, protože je nenáročný na vybavení a počet hracích hal roste. V současné době registruje Český badmintonový svaz 8600 hráčů sdružených ve 130 oddílech. Počet lidí, kteří badminton hrají „rekreačně“ bez registrace, je ovšem mnohonásobně větší. Více informací nabízí webové stránky Českého badmintonového svazu www.czechbadminton.cz/kluby. Školy najdou inspiraci v projektu Začni s badmintonem na www.czechbadminton.cz/zacni-s-badmintonem.