Vlajkonoška z Nagana hokejistům v boji o bronz věří

O tom, že na olympijských hrách v Naganu vybojovali čeští hokejisté zlaté medaile, se intenzivně hovoří už několik týdnů. Výročí dvaceti let od senzačního úspěchu k tomu samo nabízí. Kdo si dnes však vzpomene na jméno sportovce, který nesl českou vlajku při závěrečném ceremoniálu? Krasobruslařka Lenka Kulovaná právě kvůli této poctě přišla o finále proti Rusku.

39542010435_a1dd9dfc5a_k

Přijela jste do Ostravy jako host Aleše Valenty do pořadu Lvíčata, ale brusle jste si přibalit nezapomněla. Jak jste se pak cítila v roli improvizované trenérky?
"Mně se v Ostravě líbilo moc. Mám ráda tuhle halu, protože mám na ni krásné vzpomínky. Ale nestála jsem tady na ledě asi dvacet let. To je pravda. A Nicolka, které jsem ukazovala některé krasobruslařské prvky, je moc šikovná. Aleš Valenta je vždycky šikovný, takže tam to nebylo žádné překvapení."

Má české krasobruslení dostatek talentů?
"Řekla bych, že v současné době moc velkých talentů nemá. Na druhou stranu, mně se líbí málokdo a jsem obrovský kritik."

Co říkáte na výkony českých sportovců na hrách v Pchjongčchangu?
"Olympiádu jsem moc nesledovala, protože jsem pracující a studující člověk, takže ranní přenosy jsem prostě nestíhala. Viděla jsem něco za záznamu, třeba soutěže sportovních dvojic v krasobruslení. Tam jsem si pobrečela u zlaté medaile Aljony Savčenkové. Ani si nepamatuji, jestli jsme spolu byly na nějaké olympiádě. Na hrách je program úplně jiný, než na světovém nebo evropském šampionátu. Jednotlivci tam jezdí úplně někdy jindy, než sportovky. Ale její kariéra je úžasná"

Líbily se vám výkony Anny Duškové a Martina Bidaře?
"Jsou moc šikovní a já jim hrozně moc přeji. Ona je totiž vede moje bývalá trenérka Eva Horklová. Vedla mne prvních deset let, takže mě naučila tak osmdesát procent toho, co jsem uměla. Určitě jejich 14. místo na olympijské premiéře je vynikající."

Vaší poslední ze tří olympiád byla ta slavná v Naganu. Slavila jste s hokejisty jejich zlato?
"Měla jsem samozřejmě ohromnou radost, ale měla jsem vše bohužel pouze zprostředkovaně. Na zápasy jsem v rámci možností chodila a fandila klukům ze všech sil. Jenže v době, kdy se hrálo finále, tak já jsem musela na instruktáž vlajkonošů pro závěrečný ceremoniál. Pořád jsem jim na té instruktáži zapínala televizi, oni ji vypínali, že máme dávat pozor. Pak už na oslavy nebyl čas, skončila olympiáda a letělo se domů. Jen bych chtěla připomenout, že Nagano, to nebyl jen úspěch v hokeji. Katka Neumannová přivezla dvě medaile, což bylo taky super."

A budete hokejistům fandit letos při utkání o 3. místo?
"Já bych jim medaili moc přála. Hraje se to o víkendu, takže budu fandit a myslím, že šanci mají velikou."

Foto: ČOV/Jiří Zerzoň

Souhlasím
###message