FAQ

Otázky a odpovědi

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD

Kdy se festival uskuteční?

9. - 25. únor 2018

Kde se festival uskuteční?

Olympijský festival 2018 se koná v Brně a v Ostravě.

V Brně je centrem Pavilon Z na výstavišti Brno a jeho okolí.

V Ostravě je centrem OSTRAVAR ARÉNA, na Masarykově náměstí vyroste Korejská vesnička a sportovní program se o víkendech uskuteční také ve čtyřech horských střediscích Moravskoslezského kraje: Ski Bílá (10. - 11. 2.), Ski areál Mosty u Jablunkova (17.-18. 2.),  Kopřivná pod Pradědem (17.-18. 2.) a Ski Aréna Karlov (24. – 25. 2.)

Jaká bude otvírací doba sportovišť?

Neděle - čtvrtek          9.00 - 19.00 hod

Pátek - sobota            9.00 - 21.00 hod

Bude vstup do parků zpoplatněn?

Cena vstupenky = 50 Kč.

Děti do výšky 150 cm, ZTP a senioři mají vstup zdarma.

Kolik bude půjčovné a startovné?

Půjčovné

Běžky
zdarma

Brusle (90 min)
80 Kč / dospělí
50 Kč / děti

Helma
50 Kč

Set brusle + helma
100 Kč / dospělí
70 Kč / děti

Set snowboard + helma
zdarma (vratná záloha 500 Kč)

Vratná záloha
500 Kč / pár bruslí
500 Kč / helma

Půjčovny mají vybavení v omezeném množství.

Startovné - rezervace

50 Kč
Výukové lekce, tréninky (30–60 min, liší se dle aktivity)
Skialpinistické závody
Vybrané běžecké závody
Vybrané biatlonové závody
Lyžařský retro závod

100 Kč
Jízda na bugině (15 min/os.)
Lyžařské závody
Hokejový zápas (60 min/os.)

200 Kč
Star skate (20 min/os.)

900 Kč
Curlingová dráha s trenérem (60 min/8 osob)

Jaký sportovní program bude připraven?

V rámci Olympijského festivalu se představí více než 30 sportů. Návštěvníci si můžou užít volné sportování, bude možnost si jednotlivá sportoviště rezervovat (od 1: února prostřednictvím webu www.olympijskyfestival.cz), připraveny jsou ukázky, výukové lekce nebo exhibice v jednotlivých sportech.

Zúčastněné sporty:

-    zimní olympijské sporty: lední hokej, krasobruslení, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, akrobatické lyžování, krasobruslení, rychlobruslení, saně, skeleton, snowboarding, skoky na lyžích

-    letní olympijské sporty: atletika, stolní tenis

-      další sporty: autokros, biliard, fatbike, florbal, hokejbal, kiting, korfbal, kryatlon, ledolezectví, lyžařský orientační běh, metaná, rope skipping, longboarding, skialpinismus, sněžnice, šachy, taekwondo ITF, taneční sport, turistika, Horská služba resp. integrovaný záchranní systém

Jak si budu moct zasportovat, když nemám vybavení třeba na curling?

V areálu Olympijského festivalu nebudou návštěvníkům k dispozici pouze sportoviště, ale také půjčovny veškerého sportovního vybavení k jednotlivým odvětvím.

Jaké zajímavosti připravujete v rámci sportovního programu?

Sportovní program bude bohatý. Aktuálně můžeme zmínit tyto termíny a program:

- 9. 2 slavnostní zahájení - Uskuteční se v 11.00 hod v obou areálech, tzn. Pavilon Z na Výstavišti Brno a OSTRAVAR ARÉNA v Ostravě

- 11. 2 Raškův den - Celodenní program se bude nést ve znamení 50. Výročí zisku zlaté medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky v Grenoble 1968. Bude vypraven speciální vlak z Prahy do Brna, přímo na Výstaviště.

- 10. – 11. a 17. – 18. 2. Krasobruslení hvězd v Brně  -– Jedná se cca o 30 minutové bloky, které si můžete rezervovat na 30 minut. Naučíte se bruslit a na závěr si zabruslíte s některou z krasobruslařských celebrit.

- 14. 2. Ostrava a  21. 2. Brno Paralympijské dny - Připraveny jsou sporty pro handicapované.

V Ostravě bude zajímavostí komentovaný trénink A-týmu HC Vítkovice Ridera.

V Brně se kromě jiného připravuje autogramiáda bývalých hráčů Komety Brno.

Je možné přihlásit se ještě mezi dobrovolníky?

Projekt se bez pomoci dobrovolníků určitě neobejde. Zájemcům o dobrovolnictví musí být víc než 17 let. Hlásit se můžou prostřednictvím online formuláře. Minimální počet je 9 dnů (vždy bude dopolední a odpolední směna). Nejvíce vítáme ty, kteří si udělají čas na celou dobu. Dobrovolníci získají od organizačního výboru oficiální oblečení, dobrovolnickou kolekci a budou mít zajištěno stravování a pitný režim. Ubytování pro dobrovolníky ČOV nezajišťuje.

Proč se projekt jmenuje Olympijský festival a ne Olympijské parky jako v případě Soči-Letná 2014 a Rio-Lipno 2016?

Projekt Olympijských parků měl úspěch už dvakrát - při premiéře Soči-Letná v roce 2014 i při letní edici Rio-Lipno 2016. Zaujali jsme tím Mezinárodní olympijský výbor, který ho vzal za inspiraci - když projekt funguje v Čechách, není důvod, aby nefungoval i jinde v Evropě. Na listopadovém valném shromáždění ANOC v Praze proběhla prezentace Olympijských festivalů s cílem rozšiřovat je zejména od olympijských her v Tokiu 2020. Pro český projekt vyzněla prezentace pozitivně. V průběhu listopadu došlo k dohodě mezi Mezinárodním olympijským výborem a Českým olympijským výborem, že se připravované parky v Brně a Ostravě uskuteční příští rok v únoru jako Olympijský festival Brno a Olympijský festival Ostrava. Budeme součástí mezinárodního projektu.

Proč se vůbec Olympijský festival uskuteční v Ostravě a v Brně?

Zima je náročnější technologicky, i na organizaci a na sportoviště. V roce 2014 jsme zorganizovali projekt na jednom místě v Praze, tentokrát na dvou místech. Dvě předešlé edice projektu přinesly spousta pozitiv, ale samozřejmě také lehce zvednutý prst: na Letné si ho nevzali za své místní obyvatelé, u Lipna jsme řešili problémy s ochranou životního prostředí. Brno a Ostrava jsou skvělé případy, jak optimalizovat peníze: maximálně využíváme přirozená sportoviště resp. stávající rozsáhlé prostory, které mají kapacity podobný projekt obsáhnout. V Brně byli možností zorganizovat Olympijský festival nadšeni. V Ostravě už mají zkušenost s letním vydáním projektu, pro zimu ho navíc rozšířili i do horských středisek, což je pro nás také pozitivní signál.

Jak přilákáte návštěvníky z jiných měst do dějišť Olympijského festivalu?

Na festival je odvezeme - buď do Brna, nebo do Ostravy.  Ve spolupráci s Českými drahami budou vypraveny do obou dějišť tzv. “olympijské vlaky” se zvýhodněným vstupným. Na jakýkoliv vlak na trase Praha - Brno resp. Praha - Ostrava bude možné využít jízdné Vlak+, tzn zpáteční jízdenka zdarma - pokud si návštěvník festivalu orazítkuje jízdenku na předem definovaném stanovišti. Jedenáctého února - na den 50. výročí zlaté medaile Jiřího Rašky z Grenoble 1968, plánujeme vypravit speciální vlak z Prahy přímo na Výstaviště, k pavilonu Z, který bude centrem Olympijského festivalu v Brně.

Souhlasím
###message