Kupte si už nyní

Z Česka za hranice. Olympijské festivaly inspirují Evropu

Olympijské hry jsou synonymem sportu, ryzích emocí a jedinečné atmosféry. V olympijském duchu se však fanoušci mohou bavit i tisíce kilometrů daleko od místa jejich konání. Koncept Olympijských festivalů vznikl v České republice, ale její hranice už dávno překročil a multisportovní areály po celé Evropě pravidelně vítají tisíce návštěvníků.

2422-93q6036

Prvotní myšlenka se zrodila po olympijských hrách v Londýně 2012, kde čeští příznivci našli útočiště v Českém domě a vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Tu chtěl Český olympijský výbor zprostředkovat během her v Soči také fanouškům v České republice. „Bylo nám jasné, že do Ruska jich tolik nepojede a chtěli jsme, aby si doma užili olympijské hry, jako by byli v centru dění,“ říká předseda ČOV Jiří Kejval.
 
Na první Olympijský festival s názvem Olympijský park Soči-Letná zavítalo 400 tisíc návštěvníků. Bylo to také vůbec poprvé, kdy Česká televize vysílala sportovní zprávy mimo Kavčí hory, a to ze studia v areálu festivalu. O dva roky později se začaly přidávat i další země. Během her v Riu de Janeiru to olympijsky žilo na Lipně i v dalších třech městech České republiky a rovněž v nizozemském Haagu a belgickém Ostende.
 
„Věřili jsme, že Olympijské festivaly mají potenciál stát se mezinárodním projektem, a tak jsem v roce 2016 zažádali o grant Evropské unie Erasmus+ Sport. Ve spolupráci s národními olympijskými výbory Itálie, Francie, Belgie, Slovinska, Chorvatska a Finska se nám podařilo připravit podrobný manuál pro organizaci olympijských festivalů,“ říká místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt.
 
Mezinárodní olympijský výbor přijal koncept festivalů za svůj a v roce 2018 už proběhly Olympijské festivaly pod centrální licencí MOV a s grafikou olympijských her. Boom nastal během her v Tokiu, kdy se kromě České republiky uskutečnily festivaly v dalších osmi zemích včetně Švédska, Francie či Slovinska.
 
Ideou festivalů však už dávno není pouze zažehnutí olympijské atmosféry. Pandemie koronaviru měla v oblasti pohybových aktivit negativní dopady na většinu populace, a tak organizátoři považují za důležité ukázat dětem možnosti, které sport nabízí a opět v nich probudit vášeň a radost z pohybu. Dále se jim snaží předávat olympijské hodnoty jako respekt, přátelství nebo fair play.
 
Zážitkem jsou ale Olympijské festivaly i pro samotné sportovce a olympioniky. Na festival na Lipně jich 20 přiletělo z Prahy helikoptérou, v létě během Tokia byl pro Lukáše Krpálka, Jiřího Prskavce a Lukáše Rohana připravený speciální festivalový víceboj a během her v Pekingu? To třeba Eva Samková dávala v Brně lezci Adamovi Ondrovi lekci na snowboardu a curleři Zuzana a Tomáš Paulovi si po návratu z Číny užili dokonalé rande. „Nebudu přehánět, pokud řeknu, že tak, jak jsem se těšili na olympiádu, jsme se těšili i sem,“ komentovala Zuzana.
 
Olympijské festivaly spojují. Vytváří most mezi aktivním způsobem života a fanouškovstvím. Umožňují objevovat nové sportovní možnosti, sdílet emoce i potkávat sportovní vzory. V České republice se další Olympijský festival uskuteční už pošesté během letních olympijských her v Paříži v roce 2024. Buďte u toho s námi!