Kupte si už nyní

Olympijské parky mají za sebou dva úspěšné díly

Projekt Olympijské parky, který od roku 2014 funguje pod záštitou Českého olympijského výboru, dosáhl v uplynulých dvou edicích vskutku pozitivní výsledky. Myšlenka uspořádat park, v němž si můžou fanoušci vyzkoušet olympijské sporty a zároveň fandit českým sportovcům na dálku, oslovil fanoušky i partnery Českého olympijského týmu, z nichž většina se parků aktivně účastnila s vlastními aktivacemi zaměřenými na sport.

soci park

Zatímco v průběhu zimních olympijských her v Soči 2014 vyrostl „pouze“ jeden Olympijský park v Praze na Letné, v roce 2016 při příležitosti olympijských her v Riu de Janeiro zorganizoval ČOV ve spolupráci s Jihočeským krajem park na Lipnensku a zároveň vyrostly další tři parky v Ostravě, Plzni a Pardubicích. Výsledek?

Branami Olympijského parku Rio-Lipno, který se konal v osmi obcích kolem Lipenského jezera, prošlo 341 tisíc lidí a během 17 dnů se tu představilo 47 olympijských i neolympijských sportů. Podle průzkumu tvořily rodiny s dětmi 76 procent návštěvníků a plných 45 procent návštěvníků bylo mladších 18 let. Na 94 procent dotázaných vyjádřilo přání, aby olympijské parky fungovaly i v budoucnu. Společnost KPMG vyčíslila celkové přínosy pro veřejné rozpočty, které by se bez Olympijského parku Rio–Lipno neuskutečnily, na 75 milionů korun, přičemž přípravy a realizace parku přinesly do regionu 50 plných ročních pracovních úvazků. Za největší přinos pak studie KPMG určila impuls pro budoucí rozvoj Lipenska ve vazbě na cestovní ruch a také propagaci v médiích.

Olympijský park Rio–Lipno zanechal v regionu i hmotný odkaz. Hodnota sportovního vybavení a nové či revitalizované sportovní infrastruktury, které zůstaly obyvatelům Lipenska k dalšímu využití, činila zhruba 10 milionů korun.

A k tomu všemu sportovní svazy na podzim hlásily: zájemců o sportovní činnost v jednotlivých klubech na podzim výrazně přibylo.