Dostupná kapacita na pokladně pro dnešní den
Rezervace vstupu na nadcházející dny
Rezervovat

Od kelímku až po medaile. Jak bude vypadat udržitelný Olympijský festival?

Stejně jako budou nejlepší sportovci během her v Tokiu dostávat medaile vyrobené z vyřazených chytrých telefonů a přitom stát na stupních vítězů z recyklovaného materiálu, i organizátoři Olympijských festivalů chtějí vytvořit akci šetrnou k životnímu prostředí. Zapadá to totiž do nové strategie Českého olympijského výboru.

lipno-zmensene

"V lednu jsme odstartovali mezinárodní debatu o udržitelnosti ve sportu. Do projektu s názvem ASAP financovaném z programu Erasmus Evropské unie se zapojilo například i Slovensko a Maďarsko. Nejvíce zkušeností nám předávají lidé z olympijského výboru Německa, Dánska a Finska, "vysvětluje ředitelka zahraničního úseku Českého olympijského výboru Veronika Zemanová. "Naším cílem je vytvořit a implementovat dlouhodobou strategii udržitelnosti Českého olympijského výboru a to nejenom v oblasti enviromentální, ale také v oblasti sociální a finanční."

Sportujících lidí každým rokem přibývá, a logicky se tak zvyšuje i počet opotřebovaného sportovního vybavení. Narůstá tedy potřeba správné recyklace. V zahraničí se například ze starých míčků vyrábí materiál na podlahy v halách, v Česku většina sportovního plastu končí ve žlutých kontejnerech. 

 

medaile

Na Olympijských festivalech v Praze a Brně proto vznikne Visa Eko zóna, která bude představovat různé možnosti recyklace a nabídne veřejnosti workshopové aktivity ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. 

"Jak recyklovat odpad návštěvníkům představí společnosti Plastmakers a Plastic guys, které se dlouhodobě věnují vzdělávání veřejnosti o potřebě recyklace plastového odpadu. V rámci Visa Eko zóny si veřejnost bude moci vyzkoušet stroj, který dokáže znovu zpracovat třeba staré rakety na líný tenis. Ten už teď vyrábí medaile z víček od nápojů pro návštěvníky festivalů," říká projektová manažerka Olympijských festivalů Naďa Černá. 

Součástí zóny bude i stan společnosti Ekokom, kde budou probíhat workshopy pro veřejnost. 

Český olympijský výbor, vzhledem ke své vůdčí roli ve sportu, chce toto téma otevřít a inspirovat nejen českou odbornou a laickou veřejnost, ale také komerční partnery a sportovní instituce k vlastní iniciativě v této oblasti. 

Doprava na festival? 

Skvělým udržitelným způsobem přepravy je chůze nebo jízda na kole! Na Olympijské festivaly bude jednoduché dojet na vlastním kole a zaparkovat do připravených stojanů. V Praze budete mít ještě jednu možnost - zapůjčit si kolo firmy Specialized na třech místech dostupných MHD.

Které další aktivity v rámci udržitelnosti budeme realizovat? Čtěte v sekci Udržitelný festival.