Kupte si už nyní

Na Olympijském festivalu v Praze proběhl Den udržitelnosti ve sportu

Ve Visa Eko zóně proběhl ve čtvrtek Den věnovaný udržitelnosti ve sportu, v rámci kterého se konaly workshopy, kvízy a přednášky. Přijela i mobilní pobočka městské knihovny Praha Bibliobus Oskar. Několik aktivit si pro děti přichystal Klasáček, jehož stanoviště bude v areálu až do konce festivalu.

Olympijský festival Tokio 2020 Praha_orig-50

Udržitelnost je velké téma i ve sportovním světě. Na Olympijských festivalech v Praze i Brně návštěvníci najdou pestrý program aktivit ve Visa Eko zóně. Dozví se tu vše o různých možnostech recyklace. Malí návštěvníci si zase můžou vyrobit třeba medaili z plastového odpadu. Udržitelnost ve sportu je hlavním tématem nové koncepce a strategie Českého olympijského výboru, která vzniká v rámci mezinárodního projektu ASAP (As Sustainable As Possible – Co možná nejudržitelněji). Ten je financovaný z programu Erasmus Evropské unie. ČOV na něm, kromě svých mezinárodních partnerů, spolupracuje například s kanceláří Organizace spojených národů v Česku, Institutem cirkulární ekonomiky a jeho dceřinou společností CIRAA, či Ministerstvem životního prostředí.

A co přesně se během Dne udržitelnosti ve sportu všechno dělo? Ve Visa Eko zóně si návštěvníci mohli vyzkoušet stroj, kterému se slangově říká plastovač. Zakladatel projektu Plastmakers Tomáš Kolečář ale preferuje označení plastmaker. Jedná se o zařízení, které namele plast na malé kousky, které se pak dají využít pro výrobu celé škály věcí. V Eko zóně byly některé výrobky k vidění. Například podtácky, hrníčky, kšilty, medaile, ale třeba i skateboard. Vše vyrobené z recyklovaného plastu s minimálním dopadem na životní prostředí. 

Z tenisové rakety zrcadlo

Visa Eko zóna návštěvníkům dále dodává inspiraci, jak vdechnout starým věcem nový život. A to i sportovnímu vybavení. Z tenisové rakety je možné vyrobit například zrcadlo a skateboardové desky můžou posloužit jako designové stoličky. Ze starých reklamních bannerů mohou zase vzniknout krásné tašky či fotbalové míče. Fantazii se meze nekladou. Tímto heslem se řídí i společnost Navzdory, která za zmíněnými nápaditými počiny stojí. Ve Visa Eko zóně celý den také probíhaly workshopy na téma udržitelnosti. Na Olympijském festivalu v Brně se představila společnost Plastic guys, která se rovněž dlouhodobě věnuje vzdělávání veřejnosti v oblasti recyklace. 

Návštěvníci se také mohli seznámit s agendou s názvem 17 Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) přijatých OSN na období 2015-2030. Tento celosvětový plán má zajistit, že všichni lidé na Zemi budou žít důstojný život ve zdravém, stabilním a bezpečném prostředí. Každého z nás SDGs zavazují být zodpovědnými obyvateli světa, kteří berou ohled na lidi i přírodu a podporují klimatická opatření, na nichž závisí životy nás všech. „Všichni víceméně víme, že se s klimatem děje něco hodně vážného, ale jen málokdo si uvědomuje, jak hlubokou transformací musíme projít. Teď se závodí na olympiádě, ale celá naše civilizace už běží závod s klimatickou krizí. Musíme ho vyhrát a musíme ho vyhrát všichni,“ uvedl vedoucí kanceláře OSN pro Česko Michal Broža.

Veškerý odpad je v obou areálech tříděn a následně recyklován. To zajišťuje společnost Ekokom, která má v zóně také svůj stánek. V něm se můžete dozvědět o třídění spoustu zajímavých informací.

Klasáček baví návštěvníky

Čeští reprezentanti na olympijských hrách v Tokiu ukázali, že i z malé země, jako je Česká republika, můžou vzejít ti nejlepší sportovci. Žádný mimořádný výkon by se ale neobešel bez vyvážené a hodnotné stravy. A jelikož si návštěvníci Olympijských festivalů můžou vyzkoušet desítky sportů, přichystal si tady pro ně ambasador kvalitních potravin Klasáček několik zábavných úkolů a soutěží.
 
Organizátorem aktivit je Státní zemědělský intervenční fond a na své si přijdou děti jakéhokoliv věku. U čtyř disciplín se pořádně zapotí a zároveň se hravou formou dozví spoustu zajímavostí z oblasti zdravého životního stylu. V přetahování lanem se kdysi závodilo i na olympijských hrách a návštěvníky čeká souboj kdo s koho. Soutěží se v jednotlivcích i týmech. V hodu na přesnost si procvičí mušku. Koordinaci, koncentraci a také trpělivost si zase prověří při slalomu s vajíčkem na lžíci. Královská disciplína – opičí dráha – čítá sérii úkolů, při nichž je kladen důraz jak na přesnost, tak i na rychlost. Každý účastník navíc získá drobné dárky v podobě pastelek a sešitů s Klasáčkem, nebo právě potraviny oceněné některou ze značek kvality.