Kupte si už nyní

Softball

Přijď si vyzkoušet nadhoz, odpal nebo se dozvědět více o tomto sportu.

Softball je kolektivní pálkovací hra podobná baseballu. Pálkaři se snaží odpálit míč tak, aby oběhli čtyři mety na hřišti a tak zaznamenali bod. Polaři se naopak snaží pálkaře vyautovat. Zápas se dělí na směny, kde je každý tým v útoku a pak v obraně. Zápas se hraje na 7 směn. Softball hrají ženy, muži, děti, veteráni i smíšené týmy.

HISTORIE

První zmínka o softballu pochází ze Spojených států amerických, kde se v roce 1887 odehrálo historicky první utkání. Postupně se sport rozšiřoval do dalších zemí: dnes je populární na celém světě, především pak v Severní Americe, Jižní Americe, na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku nebo Číně. Do Československa se softball dostal prostřednictvím YMCY v květnu 1919. Sportovní svaz pak byl ustaven v roce 1963 v Praze.

SOFTBALL NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Softball byl na programu olympijských her čtyřikrát v letech 1996 až 2008. Výkonný výbor Mezinárodního olympijský výbor doporučil softball spolu s baseballem opět na program olympijských her v roce 2021. V Japonsku patří softball k velice populárním sportům.

JAK ZAČÍT S SOFTBALLEM?

Bližší informace o softballu naleznete na oficiálních webových stránkách České softballové asociace (ČSA) www.softball.cz nebo na webu www.palkovana.cz Pravidla softballu - krátký animovaný fi lm najdete na YouTube pod názvem „Základní pravidla softballu“.