Kupte si už nyní

Orientační sporty a udržitelnost

Strategie udržitelnosti pro sportovní akce

Český svaz orientačních sportů jako každý pořadatel sportovních akcí organizuje závody na špičkové úrovni. Sportovní výkony a zážitky ze závodů bychom si měli pamatovat jako ty, které po sobě zanechají stopy spíše v našich srdcích než v okolní přírodě. Proto se snažíme o pořádání udržitelných sportovních akcí, kterým letos vévodí domácí Mistrovství světa. Našim cílem je snížit dopady a aplikovat ekologická řešení v oblastech odpadového hospodářství, dopravy, stravování, administrativy a také v pomoci lesům. Právě o naši tělocvičnu, lesy, pečujeme v rámci projektu Čist-O-les, pomáháme udržet a zlepšit čistotu lesa a životního prostředí, uklízíme odpad či sázíme stromy.


Co se nám díky tomuto projektu podařilo změnit?

Účastníci orientačních závodů a fanoušci orientačních sportů lépe chápou, jaký je význam udržitelnosti. Více se zajímají o redukci a třídění odpadů, udržitelnou spotřebu a vědí, jak přispět k obnově lesa. 


Jaké máme plány do budoucnosti? 

Naším cílem je rozšířit koncept udržitelného pořádání závodů také na akce republikového a regionálního významu, snížit množství odpadů, emisí z dopravy nebo podporovat udržitelné stravování. Chceme orientační sporty udržet mezi těmi nejvíce šetrnými k přírodě a dostát tak zažitému označení „zelený sport“.

Podívejte se, jak jsme zapojili udržitelnost během Mistrovství světa v orientačním běhu 2021.