Kupte si už nyní

Zlatý hoch z Nagana: Olympijský festival? Láká mě, rád si zablbnu

Zajímavé projekty pro lidi ho lákají. I proto hokejista David Moravec neváhal a stal se jedním z ambasadorů projektu Olympijský festival, které budou v průběhu olympijských her v Jižní Koreji fungovat v Ostravě a v Brně. „Věřím, že to zase přitáhne více dětí, nehledě na to, že i ti starší si určitě rádi zablbnou,“ myslí si zlatý hoch z Nagana 1998. „Je to o tom zablbnutí, já se rád občas vrátím do dětského světa a vyzkouším si něco jiného.“

moravec21

Co byste si rád vyzkoušel?
Třeba na snowboardu jsem nikdy nestál, takže nemůžu říct, jestli by mi to šlo. Skateboard občas se synem zkouším, takže věřím, že bych s tím neměl moc problémů. Mám rád i lyže a běžky. Na festival bych rád se synem docházel každý den.

Těšíte se i na hokejové studio České televize?
Jsem rád, že i během roku můžu komentovat extraligu. Jsem pořád v dění, mám přehled o hráčích. Olympiáda pro mě bude výzva. Komentovat špičkový hokej je něco úžasného, to kolikrát člověk přestane i mluvit. To, že dál spolupracuju s Českou televizí, je pro mě samozřejmě ocenění, že neblekotám, a že se to asi dá poslouchat.

Asi nejste blbá hokejka. Kdysi jste něco takového řekl. Prý dbáte na vzdělání...
... neřekl jsem tupá náhodou?

Možná ano.
Řeknu to možná drsně, ale zažil jsem pár kluků, kteří byli nevzdělaní. Nemyslím to ve zlém. Trošku hřešili na to, že hráli hokej a chodili méně a méně do školy, až třeba úplně přestali. Bohužel rodiče jim to často tolerují.

Vy svému synovi ne?
Ne. To, že mají trénink od půl osmé do půl deváté večer, neznamená, že přijdou druhý den do školy v jedenáct. Myslím si, že je to špatně. Nikde není psáno, že je hokej bude živit. Vždycky by z nich měli vyrůst jedinci, kteří budou mít v ruce základní vzdělání včetně nějaké nadstavby – obor s maturitou. Prostě střední školu by měli mít v každém případě. Být jenom hokejista nestačí. Nehledě na to, že se tím v nich utužuje určitá disciplína, ať hokejová nebo mimo hokejová – někam včas dojít, udělat si úkoly a podobně.

A jak to vlastně máte vy?
Heč, já mám obchodní akademii s maturitou.

Foto: ČOV/Herbert Slavík