Kupte si už nyní

Zahájení Olympijského festivalu 2018 už v pátek, první dvě hodiny bude vstup zdarma

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu startují 9. února a s nimi se otevírají také brány Olympijského festivalu 2018. Třetí edice projektu Českého olympijského výboru se uskuteční v Brně a Ostravě. Slavnostní zahájení proběhne v pátek 9. února v 11.00 hodin v centrech obou hostitelských měst - v Pavilonu Z na Výstavišti Brno a v OSTRAVAR ARÉNĚ v Ostravě.

_JRS4255

Ceremoniálu se zúčastní premiér ČR Andrej Babiš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová - v 11.00 hodin zahájí festival v Brně. Premiér Andrej Babiš a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga odpoledne v 15.00 hodin otevřou Korejskou vesničku na Masarykově náměstí v Ostravě. Účast potvrdil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Přítomen bude také velvyslanec Korejské republiky Moon Seoung-hyun.      

Chybět samozřejmě nebudou představitelé municipalit - v Brně primátor města Petr Vokřál a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Taťána Malá a v Ostravě primátor města Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Organizátoři slibují v rámci Olympijského festivalu bohatý program - prezentuje se více než 30 sportů. Fanoušky čeká sedmnáct dnů aktivního sportování i fandění českým reprezentantům na ZOH v Pchjongčchangu 2018 prostřednictvím přímých přenosů z dějiště her a doprovodný program v podobě exhibic, autogramiád sportovců a hudebních vystoupení českých kapel. Olympijský festival nabídne návštěvníkům díky partnerům Českého olympijského týmu nejenom příležitost ke sportování, ale také možnost zapůjčit si veškeré sportovní vybavení v půjčovnách přímo v areálech festivalu.

„Díky spolupráci se sportovními svazy nabízíme návštěvníkům opravdu hodně pestrý program a věříme, že zaujme. Návštěvníci si budou moct užít jak volné sportování, tak výukové lekce, sportování pod dohledem zkušených trenérů, ukázky jednotlivých sportů i exhibiční vystoupení,“ říká Libor Varhaník, místopředseda ČOV, který má projekt Olympijský festival 2018 v gesci.

Brány Olympijského festivalu 2018 se v obou dějištích otevřou už v devět hodin ráno a první dvě hodiny budou veškerá sportoviště veřejnosti k dispozici zdarma. Vstupné na Olympijský festival 2018 je 50 Kč.

Hostitelská města vyhlíží olympijskou atmosféru

Ostrava i Brno vyhlíží atmosféru Olympijského festivalu - zatímco metropole Moravskoslezského kraje hostí olympijský projekt už podruhé, centrum Jihomoravského kraje čeká premiéra.

„Olympijský festival, který se v Brně koná letos poprvé, má mimořádný potenciál. Kdy jindy si můžete v centru města zajezdit na snowboardu nebo na běžkách? Také se těším, až budeme kolektivně fandit českým a zejména brněnským sportovcům. Jistě nám za odměnu dovezou nějakou medaili,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál.

„Olympijský festival 2018 je skvělou příležitostí, jak prezentovat sportovní aktivity a kluby v Jihomoravském kraji, a přiblížit zimní sporty zcela netradičním způsobem široké veřejnosti. Věřím, že se tento projekt setká zejména u mladých lidí s pozitivní odezvou. Jsem přesvědčen, že následující dny se olympijská sportoviště v areálu brněnského výstaviště zaplní mladými lidmi nejen z jižní Moravy a že budou fandit naší reprezentaci v jihokorejském Pchjongčchangu,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Ostrava je jediným městem v České republice, které svým obyvatelům i návštěvníkům nabídne po letním Rio parku zimní Olympijský festival. Malí i velcí si vyzkoušejí olympijské disciplíny přímo ve městě nebo na blízkých kopcích. Abychom atmosféru letošního pořadatele přenesli do města, otevřeme na Masarykově náměstí po dobu 17 dní korejskou vesničku. Lákat bude na sněhové radovánky, speciality tamní kuchyně i oslavu korejského lunárního Nového roku, která se uskuteční v pátek 16. února. Věřím, že si olympijskou atmosféru užije každý z nás, i když budeme od Pchjongčchangu vzdáleni tisíce kilometrů,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

“Sport k našemu regionu neodmyslitelně patří. Fandíme vrcholovým sportovcům, ale také podporujeme a motivujeme ke zdravému pohybu děti i dospělé. K zimním sportům máme skvělé podmínky. Takže rozšíření Olympijského festivalu do Beskyd a Jeseníků s našimi snahami skvěle koresponduje,” dodal Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje

Sportovní program: víc než 30 sportů

Na Olympijském festivalu se prezentuje víc než 30 sportů, včetně všech sportovních odvětví zimních olympijských her, sporty letní olympiády i méně tradiční a adrenalinové sporty.

V obou dějištích festivalu bude zastoupen lední hokej – v Ostravě je připraven veřejný komentovaný trénink extraligového týmu HC Vítkovice Ridera, v Brně se u autogramiády sejdou hráči HC Kometa Brno.  Krasobruslařský program nabídne exhibice, ale také kurzy krasobruslení, na jejichž konci si budou moct zájemci zabruslit s některou z českých krasobruslařských osobností, například s Reném Novotným, mistrem světa v kategorii sportovních dvojic.

Bohatou část programu tvoří lyžařské disciplíny. Připraveny budou nejenom běžecké tratě, ale také výuka správného mazání lyží nebo závod s bývalým mistrem světa na 50 km Martinem Koukalem.

Pro milovníky sjezdového lyžování budou připraveny závody ve čtyřech horských střediscích Moravskoslezského kraje – Bílé, Mostech u Jablunkova, Karlově pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Ve střediscích je program situován do víkendů, kromě obřího slalomu obsahuje třeba závody ve snowboardingu, představení fatbiků nebo přednášky Horské služby ČR.

Chybět nebude akrobatické lyžování. U pavilonu Z na Výstavišti Brno respektive na parkovišti u OSTRAVAR ARÉNY vyroste snowpark, v němž se budou moct vyřádit snowboardisté. Lekce výuky jsou v plánu taktéž. Ti, kdo snowboardy ovládají, budou mít k dispozici pumptrackovou dráhu, která obsahuje také část pro jízdu na skateboardech a longboardech.

Zájemci o biatlonový prožitek si můžou vyzkoušet biatlonovou střelnici, své místo bude mít
na Olympijském festivalu také mobilní skokanský můstek K-4, vhodný pro všechny věkové kategorie, včetně malých dětí. Připraven bude trenažér pro jízdu na saních a ledová plocha pro jízdu na skeletonu a dvojbobu, závodní čtyřbob bude přistaven k nahlédnutí. Chystá se představení rychlobruslařských disciplín a příznivce volného bruslení čekají stovky metrů tzv. ledových cestiček.

Návštěvníci areálů si budou moct vyzkoušet atletické disciplíny, zahrát stolní tenis na ministolech. Představí se korfbal, florbal, kiting, taekwondo ITF, autokros, k dispozici bude ledolezecká stěna a k vidění budou také ukázky cheerleadingu nebo ropeskippingu. V horských střediscích proběhne navíc prezentace skialpinismu nebo ukázky sněžnic. „Jeden den v rámci programu bude věnován paralympijským sportům - připraven je sledge hokej, krasobruslení pro handicapované nebo běh na lyžích poslepu,“ dodává Černá.

Bohaté partnerské aktivity

Součástí Olympijského festivalu 2018 jsou bohaté aktivace partnerů Českého olympijského týmu. Velká část z nich je propojena přímo s jednotlivými sportovišti.

I díky tomu, že Olympijský festival 2018 se poprvé uskuteční jako projekt “pod křídly” Mezinárodního olympijského výboru, budou mít své aktivace v dějištích partneři MOV - Visa, Samsung a Coca-Cola.

Řadu aktivit připravil pro návštěvníky olympijských center Pilsner Urquell, dlouholetý partner českých olympijských úspěchů. V obou olympijských centrech budou na fanoušky čekat hospody Pilsner Urquell s plzeňským ležákem ve špičkové kvalitě, čepovaným zkušenými výčepními, nositeli titulu Master Bartender. „Návštěvníci si užijí velkoplošné přenosy olympijských klání, čekání na úspěchy našich reprezentantů si pak mohou krátit hospodským kvízem nebo setkáními se sportovci a dalšími osobnostmi,” říká Martin Troup, manažer značky Pilsner Urquell.

Chybět nebude rozsáhlá aktivace společnosti ŠKODA AUTO. „Do jihokorejského Pchjongčchangu se upře pozornost veřejnosti z celého světa,“ říká Petr Janeba, vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Česká republika. „Vyjma důvěry ve špičkové výkony našich olympioniků přímo v dějišti olympijských her, klademe velký důraz na to, aby čeští fanoušci mohli olympijskou atmosféru prožívat co nejintenzivněji a fandit českým reprezentantům i na domácí půdě. Olympijský festival v Brně a Ostravě k tomu nabízí jedinečnou příležitost. Věříme, že sportovní atmosféra v duchu olympijské myšlenky fair play, i za přispění domácí automobilky, návštěvníky nadchne,“ doplňuje Janeba.

Dlouholeté partnerství se společností T-Mobile bude opět prezentováno také v rámci Olympijského festivalu. „Olympijské festivaly jsou hezká myšlenka, jak si vyzkoušet olympijské sporty na vlastní kůži a jsem rád, že u toho jako T-Mobile budeme již potřetí. Pro fanoušky jsme připravili T-Mobile Sliding Centrum, ve kterém si budou moci vyzkoušet adrenalinové sporty jako boby, skeleton či sáně,“ říká Jan Stanko, ředitel marketingové komunikace T-Mobile. „Ti odvážnější pak budou moci ve virtuální realitě okusit jízdu v ledovém korytě, v němž se bude závodit přímo na olympiádě v Jižní Koreji. Pro návštěvníky naší zóny se staženou mobilní aplikací ZOH 2018 máme navíc připravené odměny.“

Své aktivace budou mít v Brně a Ostravě také společnosti Alpine Pro, Česká spořitelna, Lesy ČR, Strabag, Mall.cz, ČEPS, Česká televize, Český rozhlas, Deník, Johnny Servis, České dráhy.

 

Zajímavosti z programu Olympijského festivalu 2018

9. února          slavnostní zahájení

                        11.00 Brno, Pavilon Z

                        11.00 Ostrava, OSTRAVAR ARÉNA

                        15.00 Ostrava, Korejská vesnička na Masarykově náměstí

10.-11. února SKI Bílá

                        Sportovní program v horském středisku Moravskoslezského kraje
                        Bruslení s hvězdami - Brno
                        Možnost zabruslit si s bývalými skvělými českými krasobruslaři
                        Ledolezkyně Lucie Hrozová - Brno

11. února        Raška Expres Praha - Brno
                        Speciální vlak s hosty a sportovci jede přímo k Pavilonu Z na Výstaviště Brno
                        Host: Jan Mazoch, vnuk Jiřího Rašky a další čeští sportovci

                        Raškův den v obou dějištích
                        50 let od zisku zlata v Grenoble 1968 - celodenní program na toto téma
                        Raškohrátky v Ostravě, program spojený se skokanským můstkem

                        Jak si připravit lyže… v Brně
                        Workshop s bývalým mistrem světa M. Koukalem

                        Kryathlon

                        Závod v zimním triatlonu

14. února        Paralympijský den v Ostravě
                        Prezentace sportů pro handicapované

                        Simultánka v šachu s Davidem Navarou v Brně              

15. února       Komentovaný trénink HC VÍTKOVICE RIDERA v Ostravě               

16. února        Korejský lunární nový rok v Ostravě
                        Oslavy v Korejské vesničce na Masarykově nám.
                        Přijetí úspěšných sportovců Olympiády dětí a mládeže 2017 v Brně

17. února        Brno i Ostrava: skating challenge napříč evropskými OF 2018               

17.-18. února Ski areál Mosty u Jablunkova + Kopřivná pod Pradědem

                        Sportovní program v horských střediscích Moravskoslezského kraje

                        Raškohrátky v Brně a v Ostravě
                        Závody v severské kombinaci

18. a 24.února exhibiční biatlonové štafety

19. února        SportParks + MOV

                        Pracovní skupina projektu SportParks + MOV na návštěvě v Brně

20. února        Jak si připravit lyže… v Ostravě
                        Workshop s bývalým mistrem světa M. Koukalem

21. února        Paralympijský den v Brně

                        Prezentace sportů pro handicapované v Brně

22. února        Nagano 1998

                        20 let od zisku hokejového zlata

23. února        Autogramiáda legend HC Kometa Brno, dekorují děti HC Kometa Brno

24.-25. února  Ski aréna Karlov

                        Sportovní program v horských střediscích MSK

25. února        zakončení Olympijského festivalu 2018