Kupte si už nyní

Z Tokia se vrátila gymnastka Holasová. Basketbalistům fandil Šebrle i Přindiš

Na Olympijském festivalu v Praze to opět žilo! Do areálu Olymp Centra sportu dorazila moderní gymnastka Aneta Holasová, která letos v Tokiu pod pěti kruhy debutovala. Všichni návštěvníci na dálku povzbuzovali české basketbalisty v utkání s Francií a přidali se k nim i Roman Šebrle a slalomář Vít Přindiš. V ČEZ Energy zóně měli autogramiádu volejbalisté Daniel Pfeffer a Patrik Indra.

Olympijský <em>festival<_em> Tokio 2020 Praha_orig-88

První kroky gymnastky Anety Holasové po návratu z Tokia mířily na Olympijský festival v Praze. „Pro mě byl největší úspěch, že jsem se na olympijské hry dostala. V gymnastice je velmi těžké uspět, a tak jsem v závodě hlavně chtěla předvést své maximum a hrdě reprezentovat Českou republiku. Bylo to náročné, ale užila jsem si to.“

Olympijská klání prožila pouze zprostředkovaně. „Mohli jsme pouze na náš sport. Ostatní jsme ale sledovali alespoň v televizi na pokoji.“ A procházka Tokiem v roli turisty? Ta se také nekonala. „Město jsme vůbec neviděli, protože jsme museli být pouze v olympijské vesnici a nemohli jsme vůbec nikam. Halu jsme měli blízko, takže jsme přejeli most, řeku a už jsme tam skoro byli. Na druhou stranu to ale ušetřilo čas,“ s úsměvem dodala gymnastka.

Japonská kultura i v Praze

Sportovkyně byla ještě plná dojmů ze země vycházejícího slunce, kterou navštívila poprvé. Při procházce po Olympijském festivalu ji zaujal stánek Velvyslanectví Japonska v České republice. „Je skvělé, že i zde si návštěvníci můžou zkusit japonskou hru, kterou jsme měli i u nás v olympijské vesnici v jednom obchůdku se suvenýry. Je to těžký, ale Japonci nám ukázali, jak se to dělá – jak přehazují balónek z jedné tyčky na druhou,“ uzavřela Holasová.
 
Všichni si tady můžou složit origami, zkusit kaligrafii nebo obléct tradiční oděvy, které se nosí na japonských festivalech. „Máme zde také klapačky naruko, které jsme dostali darem z prefektury Kóči. Ty se používají při tanci yosakoi,“ komentovala Irena Višňovská z Japonského informačního a kulturního centra Velvyslanectví Japonska v ČR. „Dětem se snažíme vysvětlit systém japonštiny – jak se co čte a píše. Dozví se také základní informace o jídle, sportu a celkově Japonsku a jeho kultuře.“ Tento stánek se na Olympijském festivalu v Praze bude nacházet do soboty a v následujícím týdnu ho budou moct navštívit všichni, kteří zavítají do areálu Olympijského festivalu v Brně.

Fandil Šebrle i Přindiš

Ve 14:00 nastoupila na olympijských hrách v Tokiu česká basketbalová reprezentace proti Francii. V Olymp Centru sportu všichni fandili u hlavního pódia CZECHTEAM.TV a kromě Anety Holasové a návštěvníků si to nenechali ujít ani atlet Roman Šebrle a slalomář Vít Přindiš. Ten se poté vydal otestovat vodní slalom na slepém rameni Vltavy a prohlédl si i model vodního kanálu, který je totožný s tím v Japonsku. Holasová i Přindiš zakončili svůj den čepováním piva Pilsner Urquell z tanku. V ČEZ Energy zóně měli autogramiádu volejbalisté Daniel Pfeffer a Patrik Indra.

Sportovní výběrOFka

  • Na stanovišti cheerleadingu si návštěvníci zkoušeli jednotlivé prvky sportovního roztleskávání. Hravě zvládli akrobacii na odpruženém airtracku i lidské pyramidy.
  • Na softballovém hřišti proběhlo exhibiční utkání za účasti kapitána reprezentace Tomáše Kleina.
  • Ve Wienerberger Beach aréně se konala exhibice v korfbalu.
  • Na stanoviště šachů dnes zavítal velmistr Peter Michálík.