Kupte si už nyní

V Praze se konal Den paralympijských sportů. Dorazil první medailista z Tokia Rohan

V pondělí proběhl na Olympijském festivalu v Praze Den paralympijských sportů. Na Allianz Tenis kurtu se nejdříve odehrálo exhibiční tenisové utkání s vozíčkáři a konala se také exhibice atletiky bez bariér a fotbalu pro nevidomé. Dorazil první medailista z Tokia Lukáš Rohan.

Olympijský <em>festival<_em> Tokio 2020 Praha_orig-99

Den paralympijských sportů

Návštěvníci si mohli některé paralympijské sporty vyzkoušet, jako třeba tenis na vozíčku nebo fotbal pro nevidomé. Sportovce s handicapem přišla pozdravit i ambasadorka Olympijského festivalu v Praze Kateřina Emmons. "Klobouk dolů, jak ti kluci ten tenis na vozíčku válí, já byla jednoznačně nejhorší hráč na kurtu," zhodnotila.

Na Olympijský festival do Prahy dorazili zástupci oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice. V klubu je zhruba dvě stě členů, z toho pět reprezentantů a jeden z nich, kuželkář Michal Enge, bude Českou republiku zastupovat na paralympijských hrách v Tokiu.

Netradiční disciplínu hod kuželkou návštěvníkům festivalu představil reprezentant Martin Zach, který je v současné době na devátém místě ve světovém žebříčku. Paralympijské hry mu ale o kousek nevyšly. Jak popisuje trenérka a předsedkyně spolku Atletika Bez Bariér Eva Hrdinová, pro někoho, kdo se v disciplínách neorientuje, může být úplně neznámá. Háže se dřevěnou kuželkou, která váží asi čtyři sta gramů. "Tuto disciplínu hází sportovci, kteří mají v atletice největší hendikep, mají nejméně funkčních svalů," vysvětlila. Martin Zach začal s atletikou v roce 2014, přibližně pět let po úrazu krční páteře. Tehdy házel něco kolem čtrnácti metrů, teď už dosahuje na hranici devětadvaceti metrů. Světový rekord je 34 m.

Rohan jako první medailista na festivalu

Jako první medailista z Tokia dnes na Olympijský festival v Praze dorazil stříbrný Lukáš Rohan. Zamířil na hlavní stage, kde se rozpovídal v pořadu Olympijský speciál stanice Radiožurnál Sport a následně i v SAZKA studiu Stromovka internetové televize CZECHTEAM.TV. "Na olympijské hry jsem jel jsem s vědomím toho, že jsem nedávno před tím dokázal vyhrát Světový pohár. To mě konečně nakoplo. Ambice jsem měl, ale držel jsem je v sobě a neventiloval ven," komentoval. Mimo to popsal například rozdíl mezi jízdou na kanoi a kajaku. Celý rozhovor naleznete zde. Vyzkoušel si také kolo na stanovišti Specialized Cyklistika a Anygence Lukostřelbu.

Hlavní program Lukáše Rohana ale v areálu Olymp Centra sportu čeká zítra. Spolu s ním dorazí medailisté Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec a Alexander Choupenitch. Přidají se k nim i plavkyně Barbora Seemanová, šermíř Jakub Jurka a kanoistka Tereza Fišerová. V 17:30 proběhne jejich slavnostní přivítání, následovat bude autogramiáda a program potrvá až do večera. Brány festivaly se zavřou výjimečně až ve 20:00.

Sportovní výběrOFka

  • Na stanovišti ultimate frisbee se návštěvníci naučili správně házet a získali informace o podstatě a taktice hry.
  • V T-Mobile Florbal zóně proběhl ukázkový trénink s HC Dukla Praha.
  • Na stanovišti zápasu proběhl exhibiční trénink reprezentace.
  • Návštěvníci si také vyzkoušeli street curling pro veřejnost.