Kupte si už nyní

V Praze láká moderní gymnastika i moderní pětiboj

Na Olympijském festivalu v Praze to dnes žilo všude, především ale ve sportovní hale. Konala se zde exhibice moderního pětiboje i moderní gymnastiky. Na stanoviště vodních sportů dnes zavítali Lukáš Rohan a Kateřina Minařík Kudějová.

IVR_7446

Exhibice moderního pětiboje lákala

U stanoviště moderního pětiboje ve sportovní hale to dnes žilo. Střílení z laserové pistole bylo velkým lákadlem. Střílí se vždy na pět terčů, stejně jako při moderním pětiboji. Každý, komu se rozsvítilo pět zelených zásahů, většinou radostně vykřikl. Fronta rychle ubíhala, protože k dispozici jsou na stanovišti celkem čtyři pistole

„Zbraň je to naprosto bezpečná, střílí se na rychlost, nebo na přesnost. Můžete si tu vzít i naší imitaci koně a proběhnout si překážkovou dráhu,“ vysvětluje Daniel Kašpar z Českého svazu moderního pětiboje. Imitací koně myslel dětskou hračku, kterou každý zná - tyč, na které je plyšová hlava koně. „Je tady taška, která vypadá přesně tak, jak ji má pětibojař sbalenou a závod, takže zájemcům vše ukážeme, vysvětlíme, co je potřeba na jakou disciplínu,“ popisoval Kašpar.

Dopoledne také proběhla exhibice, které se zúčastnil i mistr světa v moderním pětiboji z roku 2002 Michal Sedlecký a zlatý olympijský medailista z Londýna David Svoboda. Návštěvníkům předvedli hlavně ukázku šermu. Sedlecký se pak na stanovišti dlouho podepisoval všem zájemcům a David Svoboda se mladých sportovců ptal, zda pořádně u obrazovek fandili. Čeští reprezentanti Martin Vlach a Jan Kuf dnes v Tokiu vybojovali páté a a osmé místo.

Exhibice moderní gymnastiky měla úspěch

Ve Sportovní hale na Olympijském festivalu v Praze je i stanoviště moderní gymnastiky. Dnes se tam konalo vystoupení moderních gymnastek z Českých Budějovic. Jedná se o svěřenkyně Ivany Pokorné, která přivezla bronzovou medaili z mistrovství Evropy v roce 1982. „Od té doby pořád čekáme na další gymnastické naděje,“ popsala Šárka Panská z Českého svazu moderní gymnastiky. Trenérka dále vysvětlila, že gymnastika je ideální příprava na jakýkoliv sport. „Zejména pro holčičky je to základ správného držení těla, krásné vznešené chůze. Můžou pak pokračovat různými tanečními styly, nebo jít do aerobicu,“ vyjmenovala výhody moderní gymnastiky Panská.

Na stanovišti moderní gymnastiky je stále plno. Přišlo i hodně kluků. Děti si tu mohou pod dohledem zkušených trenérek vyzkoušet všech pět druhů náčiní, tedy švihadlo, míč, stuhu, obruč i kužele. Často se zapojí i rodiče.

Atletika pro děti

Jedním z nejrušnějších stanovišť dnes byla i atletická dráha, kde má své stanoviště Atletika pro děti. Tu na Olympijském festivalu v Praze provozuje Český atletický svaz. „Máme atletické disciplíny, něco od běhu, něco od hodu, něco od skoku,“ vysvětlila Dita Franklová z Českého atletického svazu. Nejpopulárnější je mezi menšími dětmi hod raketkou, nebo pěnovým oštěpem a slalomový běh. Větší děti si mohou hodit medicinbalem, skákat do dálky, zkusit boční přeskok, nebo skok z místa. „Je to hlavně o tom, abychom děti motivovali, nabudili, aby se právně začaly hýbat a dělat atletiku,“ popsala. Pokud děti splnily všechny atletické disciplíny, dostaly odměnu.

Rohan a Minařík Kudějová v rolích učitelů

Na stanovišti vodních sportů dnes stříbrný medailista z Tokia Lukáš Rohan a slalomářka Kateřina Minařík Kudějová dávali na slepém rameni Vltavy lekce dětem i starším zájemcům. Nejdříve dostali všichni odvážlivci instrukce, jak používat pádlo a poté si i projeli branky ve slalomové dráze. 

Sportovní výběrOFka

  • Na fotbalovém stanovišti si návštěvníci zkusili například fotbal šipky nebo klec 1 vs 1.
  • Na volejbalovém hřišti proběhl turnaj pro veřejnost.
  • Na fotbalovém hřišti proběhla exhibici velké hry ultimate frisbee 7 na 7.
  • Návštěvníci měli možnost si vyzkoušet také bowls.