Kupte si už nyní

V Brně proběhla zápasnická exhibice za přítomnosti olympioničky Adély Hanzlíčkové

Na Olympijském festivalu v Brně měl exhibici zápasnický klub TAK Hellas Brno Wrestling. Přítomná byla také olympionička Adéla Hanzlíčková a zápasník MMA Andrej AK-47 Kalašnik. Děti zde láká také edukačně-zábavná Olympijská zóna EDA. Tam se návštěvníci dozví nejenom informace o olympijských hrách, symbolech a o olympijských myšlenkách, ale také si mohou vymalovat speciální omalovánky. Ty nejlepší poputují do Olympijského muzea v Lausanne. Do areálu SKP Kometa Brno dnes dorazila i Lada Usnulová Kozlíková, která si vyzkoušela jízdu na pumptracku na stanovišti Specialized Cyklistiky.

Olympijský festival Tokio 2020_orig-89

TAK Hellas Brno Wrestling

Brněnský zápasnický klub TAK Hellas Brno Wrestling, jeden z nejstarších zápasnických klubů na jižní Moravě, předvedl na Olympijském festivalu v Brně svoji exhibici. Přítomná byla také olympionička Adéla Hanzlíčková a zápasník MMA Andrej AK-47 Kalašnik. Jeden z vedoucích a zároveň mezinárodní rozhodčí Petr Skalický na pódiu prozradil například to, že většina z brněnských zápasníků jsou dívky. Jeho manželka, trenérka Petra Skalická, k tomu dodala: „Kromě Adély Hanzlíčkové máme ještě bývalou reprezentantku Lenku Martinákovou a další tři reprezentantky v kadetských kategoriích, takže jsme jedni z nejúspěšnějších na české scéně.“ Na pódiu též klub pogratuloval Belo Svitkovi, předsedovi Svazu zápasu České republiky, a jednomu z mladých členů klubu byl též předán poukaz ze sbírky na opravu domu v Pánově.

Olympijská zóna EDA

Olympijská zóna EDA informuje děti a dospělé jak o významných milnících historie olympijských her, tak o aktuálně probíhajících hrách v Tokiu. EDA ovšem nabízí nejen vzdělávací, ale i výtvarné aktivity, jak říká lektor Martin Maur: „Lidé si můžou v Brně i Praze vymalovat dlouhé omalovánky s olympijskou tematikou a jedny z nich potom poputují do mezinárodního Olympijského muzea v Lausanne.“ Ohlasy na tyto aktivity jsou velice přívětivé: "Dětem, ale hlavně dospělým, se to neskutečně líbí, zapojují se opravdu všichni. Mimo vymalovávání tady vyrábíme papírové modely olympijských maskotů. Máme tady oba - jak olympijského Miraitowu, tak i Someity z paralympijských her."

Lada Usnulová Kozlíková má na kontě 40 medailí, z toho 26 zlatých

„Nejdříve jsem začala na běžkách, ale to ve Vyškově na Hané opravdu nemělo na růžích ustláno. Takže přirozeně to vyústilo ve 14 letech, kdy jsem přičichla k cyklistice a kdy jsem u toho zůstala,“ vzpomíná dráhová cyklistka Lada Usnulová Kozlíková na začátky své kariéry. „Je to zvláštní, ale cyklistika je tvrdý sport, který vyžaduje hodně tréninku a odříkání, a celkovou disciplínu, s čímž já jsem neměla vůbec problém, protože mi ten režim opravdu imponoval,“ dodává.  Olympijské hry Lada bedlivě sleduje a drží palce dráhovému cyklistovi Tomáši Bábkovi, se kterým strávila spoustu let v reprezentaci a který jede zítra svůj olympijský závod. Na Olympijským festivale v Brně si vyzkoušela jízdu na pumptracku u Specialized Cyklistiky.

Kolekce Alpine Pro láká hlavně děti

Podle manažerky společnosti Alpine Pro se nejlépe v místní prodejně na Olympijském festivalu v Brně prodávají hlavně dětská trička a mikiny. „Nejvíce zákazníků chodí samozřejmě o víkendech a design oděvu si velmi chválí,“ popisuje. „Olympijská kolekce ke hrám v Riu byla sice trošku rozsáhlejší, ale mně osobně se více líbí takhle z Tokia, protože je jednodušší,“ myslí si. Zákazníci se dožadují i oblečení, které vidí na olympionicích nebo dokonce na nástupní kolekci. To je ale limitovaná, neprodejná edice.

Olympiáda dětí a mládeže byl pro Báru Krejčíkovou odrazový můstek

Zlatá Bára Krejčíková zavzpomínala při návštěvě festivalu na své úspěchy na Olympiádě dětí a mládeže a kvitovala myšlenku projektu: "Odehrála jsem dvě, jednu v roce 2007 v Ústí a druhou 2009 v Táboře, kde jsem vyhrála jak single, tak double. Byl to pro mě startovní, odrazový můstek, kdy jsem si řekla: Wow, hraju tady českou olympiádu a bylo by super, kdybych se dostala někdy na tu větší, ať už evropskou nebo na tu celosvětovou. Zároveň upřímně doufám, že nejen tenisové výsledky můžou motivovat mladší generaci a děti si třeba i na festivalu vyberou sport, ve kterém budou excelovat. Za pár let tady třeba budou stát oni,“ podpořila Krejčíková smyls ODM.

Sportovní výběrOFka

  • Na Brno Multifunkčním hřišti proběhl turnaj mládeže v házené.
  • Nadhoz a odpal trénovali návštěvníci na stanovišti softballu.
  • Badminton i airbadminton si vyzkoušely také děti na Olympijském příměstském táboru.
  • Na stanovišti šachu se konal šachový turnaj.