Úspěch české myšlenky olympijských parků: Už v roce 2018 proběhnou jako Olympijský festival
Projekt Českého olympijského výboru „Olympijské parky“ září na mezinárodní sportovní scéně – a již v únoru 2018 se v Brně a v Ostravě uskuteční jako Olympijský festival.
„Mezinárodní olympijský výbor se inspiroval naším projektem a v jednotlivých evropských zemích ho do života uvádí jako Olympijský festival. Jsme rádi, že už pro hry v Pchjongčchangu bude Česká republika jeho součástí,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Olympijský festival by měl proběhnout také ve Francii, Itálii a Slovinsku.
Před necelými čtyřmi lety, při příležitosti zimních her v Soči 2014, vyrostl první olympijský park
v Praze – na Letné ho navštívilo 400 tisíc lidí. Do Rio-parků, které se v srpnu 2016 uskutečnily na Lipně, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, přišel milion fanoušků. Tato čísla zaujala sportovní veřejnost, včetně Mezinárodního olympijského výboru, který nyní projekt pod značkou Olympijských festivalů zaštiťuje celosvětově za podpory Asociace národních olympijských výborů.
Právě na nedávném valném shromáždění ANOC v Praze proběhla prezentace Olympijských festivalů s cílem rozšiřovat je zejména od olympijských her v Tokiu 2020. „Olympijský park je něco, co chce napodobit každý po celém světě. Přicházíme s novým konceptem, který by projekt měl přenést do světa. Je to nová značka – Olympijský festival,“ řekl tehdy zástupce Mezinárodního olympijského výboru James MacLeod.
Vizuální podoby propojí festivaly se ZOH
V průběhu listopadu pak došlo k dohodě mezi Mezinárodním olympijským výborem a Českým olympijským výborem, že se připravované parky v Brně a Ostravě uskuteční už příští rok v únoru jako Olympijský festival Brno a Olympijský festival Ostrava. „Úprava názvu projektu a jeho vizuální podoby, která je propojena přímo s grafickým stylem olympijských her v Pchjongčchangu, jsou pro nás v rámci příprav největší změnou,“ řekl Jiří Kejval.
Cílem projektu je i nadále přitáhnout fanoušky k aktivnímu sportu, podpořit v nich zájem o zdravý životní styl a zároveň fandit českým reprezentantům, tentokrát v Koreji. Vedle jeho vizuálního propojení s olympijskými hrami, včetně podobizny maskota, bílého tygra Soohoranga, MOV zároveň garantuje mediální pokrytí Olympijských festivalů prostřednictvím svého kanálu: Olympic Channel. „Přesah projektu do zahraničí se tím dostane na zásadně vyšší úroveň,“ míní Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy.
Prioritou projektu je udržitelnost a dlouhodobá koncepce do budoucna. „Zároveň věříme, že centrální koordinace festivalů zaručuje vysokou kvalitu ve všech dějištích. Každý festival ale bude originální, ať už lokalitou nebo sportovišti, na kterých se v jednotlivých dějištích představí silné sporty v daných regionech,” dodává Jiří Kejval.
Festivaly nabídnou ledové cestičky i skokanské můstky
Sportoviště v rámci Olympijského festivalu Brno vyrostou v únoru v pavilonu Z Výstaviště Brno
a v jeho okolí. V Ostravě bude centrem olympijského dění Ostravar aréna a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.
„V rámci nynějšího konceptu se maximálně využívají stávající sportoviště a užší spolupráce se sportovními svazy. Fanoušci si budou moct vyzkoušet spoustu zimních sportů – od hokeje, krasobruslení, běžeckého lyžování a biatlonu přes snowboardové disciplíny, curling, skoky na lyžích na mobilním skokanském můstku nebo pumptrackovou dráhu. Chybět nebudou ledové cestičky, tudíž si na své přijdou také bruslaři,“ říká Kejval.
V Brně i Ostravě probíhají finální přípravy Olympijských festivalů – ladí se detaily sportovního programu, probíhá nábor dobrovolníků prostřednictvím oficiálních webových stránek www.olympijskyfestival.cz.
Na základě předchozích zkušeností i poznatků z organizace nadcházejících Olympijských festivalů v Česku i dalších zemí vznikne v příštím roce manuál na pořádání těchto akcí, který budou moci následně využít i další národní olympijské výbory. Český olympijský výbor je koordinátorem přípravy této „kuchařky“. „Opravdu nás těší, že můžeme přispět našimi zkušenostmi, ale zároveň se také my učíme od našich zahraničních kolegů, jejichž práce je často velmi inspirativní,“ dodal Roman Kumpošt.
Hostitelská města festival vítají
Být součástí projektu v gesci Mezinárodního oylmpijského výboru se zamlouvá představitelům hostitelských měst - Brna a Ostravy.
„Mám radost, že se myšlenka olympijských parků ujala i v dalších evropských zemích. Díky novému konceptu Olympijského festivalu si budeme moci užít největší sportovní událost příštího roku i v Brně. Všechny fanoušky zimních sportů rádi přivítáme na brněnském výstavišti, kde si budou moci vyzkoušet různé sporty a podpořit naše reprezentanty v boji o medaile,“ řekl primátor města Brno Petr Vokřál.
„Velmi mě těší, že atraktivní nabídka olympijského parku se stala inspirací pro obdobné projekty v dalších zemích světa. Olympijský festival bude nejen na jižní Moravě, ale i v dalších regionech a zemích skvělou příležitostí, jak propojit jednotlivé reprezentace v Koreji a jejich fanoušky doma. Věřím, že toto netradiční přiblížení zimních sportů veřejnosti bude mít pozitivní odezvu především u mladé generace,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
„V loňském roce se ostravský olympijský letní Rio Park setkal s mimořádným zájmem. Prakticky hned po jeho ukončení jsme si s organizátory řekli, že olympijský park uspořádáme v Ostravě i během zimní olympiády v Koreji. Věřím, že se setká se stejným ohlasem a že si Ostravané přijdou zafandit i vyzkoušet zimní sporty. Příjemně mne překvapilo, že se tento koncept líbí Mezinárodnímu olympijskému výboru a že jej chce nabídnout i dalším zemím pod názvem Olympijský festival a také jej na mezinárodní scéně propagovat. V únoru se tedy můžeme těšit na Olympijský festival a jsem přesvědčen, že tato akce představí Ostravu celému světu jako město sportu,“ říká primátor města Ostrava Tomáš Macura.
„Chceme svými aktivitami inspirovat ostatní doma i v zahraničí. Jsem proto velmi rád, že sportovní svět zaujaly naše zkušenosti z pořádání olympijských parků, jejich myšlenka přesáhla hranice a bude se šířit dál v podobě Olympijského festivalu. I Moravskoslezskému kraji se tak zvětší možnosti, jak propagovat sport coby výraz zdravého životního stylu. Těším se, že díky Olympijskému festivalu budeme blíže zimnímu olympijskému dění, že si jeho návštěvníci vychutnají nejen atmosféru sportovních her, ale také specifický charakter Moravskoslezského kraje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.