Toyota Skatepark na Olympijském festivalu v Brně přijel vyzkoušet Maxim Habanec a reprezentace

Na Olympijském festivalu v Brně bylo v pátek živo především v Toyota Skateparku. Vyzkoušet ho přijel jeho autor Maxim Habanec, který se jen těsně nekvalifikoval na olympijské hry v Tokiu. Proběhla zde exhibice reprezentace skateboardingu a otestovali ho také bratři Svobodovi. Režisér David Ondříček představil film Zátopek.

RM_Olympijský_festival_Den8_RM5_0300

V hlavní roli Toyota Skatepark

Na Olympijský festival v Brně dnes zavítal Maxim Habanec, který v obou areálech navrhoval Toyota Skatepark a jen těsně se nekvalifikoval na olympijské hry. Trošku ho mrzí, že část veřejnosti vnímá skateboard jako pouliční sport a nechápe jeho zařazení do programu olympijských her. „Já jsem zavřený ve svojí bublině, která to vnímá pozitivně, ale viděl jsem nějaké komentáře na internetu, že ne každý to chápe. Někteří zpochybňují, že je to opravdový sport. Taky je úpně nebaví ty výkony. Ale mně ty komentáře přijdou spíš vtipné, protože tam většinou píšou lidi, co si to vůbec nezkusili,“ řekl Habane. Skateboarding vidí jako sport, ale také má podle něj přesah do umění. „Ve skateboardingu je taky těžké říct, co bylo nějtěžší nebo nejlehčí, protože kolikrát jednoduché věci vypadají líp, než ty složité. A mnohdy to tak vidí i ti rozhodčí,“ popisoval. Dnes ale na Olympijském festivalu v Brně nebyl naposledy. Příští týden přímo v Toyota Skateparku pořádá závody pro širokou veřejnost, kam se může přihlásit kdokoliv a poměřit s ním své síly.

Do Brna dorazili také dva bratři, sportovci David a Tomáš Svobodovi. V Toyota Skateparku lépe válel David, na stanovišti Lezení s Jihomoravským krajem byl zase šikovnější Tomáš. Oba se momentálně věnují dětem a snaží se je přimět k pravidelnému sportování. „S bratrem pracujeme na našich dvou projektech. Jak na vzniku multisportovního týmu, tak na zrodu základní školy v rámci Kalokagathia Aliance,“ říká Tomáš. Tím se jejich společný sen, vytvořit sportovní základní školu, začíná pomalu naplňovat. „Rádi bychom děti znovu přilákali ke sportu, chceme v žácích udržet a kultivovat zájem o nové vědomosti a nadšení pro pohyb. Tak aby v duchu výchovně-vzdělávacího principu kalokagathia přijali, že dobrý člověk a sportovec má v životě mnohem vyšší cíle než zisk akademického titulu nebo medaile, byť o obojí mohou v určitých fázích svého života intenzivně usilovat,“ popisoval David principy školy. 

David Ondříček představil Zátopka

Na pódiu se konala diskuze o filmu Zátopek, který má přijít 26. srpna 2021 do kin. Beseda probíhala za účasti režiséra filmu Davida Ondříčka, producenta Kryštofa Muchy, náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka a olympioničky Šárky Kašpárkové. Všichni čtyři živě diskutovali o peripetiích při tvorbě filmu a zavzpomínali na samotné manžele Zátopkovy. David Ondříček také zmínil, že manželka Emila Zátopka Dana byla nejprve proti natáčení životopisného filmu, ale postupně ji tvůrci přesvědčili. Vrcholem všeho bylo, že se Dana Zátopková spřátelila s Marthou Issovou, herečkou, která ji ve filmu ztvárnila. „Ve finále ji při své poslední návštěvě pasovala na svoji nástupkyni, což je opravdu krásný příběh,“ říkal Ondříček dojatě. Petr Hladík v panelové diskuzi nakonec pochválil myšlenku Olympijského festivalu a zmínil, že zde jeho rodina strávila dva dny. „A neuhádli byste, jaký sport si vybrala moje malá dcerka Anežka,“ obrátil se se smíchem na besedující. Nakonec prozradil, že z Anežky Hladíkové bude pravděpodobně taekwondistka.

Sportovní výběrOFka

  • Kombinace baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie si vyzkoušeli návštěvníci na stanovišti moderní gymnastiky.
  • Na fotbalovém hřišti si fanoušci popovídali s olympionikem Josefem Mazurou.
  • Na stanovišti šachů proběhla soutěž v řešení šachových diagramů.
  • Atletickou všestrannost si děti vyzkoušely na atletickém oválu.