Kupte si už nyní

Raškův vnuk Jan Mazoch: Děda by měl slzy v očích

Přesně v neděli v poledne dorazil speciální Raška Expres až k branám Olympijského festivalu na Výstaviště Brno. A kromě návštěvníků dovezl i vzácné hosty v podobě olympijských medailistů i vnuka legendárního Jiřího Rašky Jana Mazocha.

93q6814

Hned v 8:30 ráno vyrazil ze stanice Praha hlavní nádraží speciální vlak s ještě zajímavějším nákladem. Ve třech vagonech a jídelním vozu Raška Expresu se vezli hosté jako například rychlostní kanoista Josef Dostál, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, bývalý skokan na lyžích Dalibor Motejlek nebo bronzový oštěpař z mistrovství světa Petr Frydrych.

Do úlohy průvodčích se vtělil moderátor a slavný youtuber Tomáš Touha spolu s vnukem Jiřího Rašky Janem Mazochem. Ve vlaku byl umístěn speciální vagon s programem, kde měli cestující možnost poslouchat Pohádku o Jiřím Raškovi nebo soutěžit o olympijské ceny a čepici „Raškovku“.

„Vlakem jsme jeli po dvou letech a hrozně jsme si to užili. Bavilo nás kvízování i pohádka, bylo to moc fajn,“ pochvalovali si Pilařovi z Prahy Barrandova.

„Jsme nadšení. Setkali jsme se s olympioniky, udělali si spoustu fotek a dokonce jsme vyhráli v soutěži. Takže jsme moc spokojení,“ těšili se další cestující Raška Expresu Jelínkovi z Brodu.

V Expresu se vezli i zahraniční cestující. „Bylo to velmi zajímavé. Já jsem z Běloruska a můj přítel z Francie. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací,“ řekla Volha Hryb po cestě do Brna.

Dále byla připravena autogramiáda sportovců s moderovanou besedou. Sportovní hvězdy spolu s diváky pod pódiem Pavilonu Z také vrátili pozdrav do Koreje v podobě typického postoje telemarku na počest Jiřího Rašky. „Kdyby to viděl děda, měl by určitě slzy v očích,“ popsal vnuk Jan Mazoch.

„Je to velmi motivující. Včera jsme se dívali na závod Veroniky Vítkové a hned jsme si museli zacvičit,“ prozradila dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, která se už vodnímu slalomu chce věnovat jen na amatérské úrovni a velmi se jí líbí nápad s čepicí Raškovkou.

Kajakář Josef Dostál se připravuje na dlouhou noc, kdy bude fandit přítelkyni Kateřině Pauláthové. „Ahoj Brno!“ pozdravil fanoušky. „Dnes toho moc nenaspím, protože  Katka startuje ve dvě a v pět ráno. Tak doufám, že i ostatní budou fandit,“ dodal Dostál.

Bronzový oštěpař z mistrovství světa Petr Frydrych tráví dlouhou zimu právě sledováním zimních sportů. „A budoucí týden letíme na tři měsíce do Afriky na soustředění,“ řekl svěřenec Jana Železného.

Raška Expres opouští Brno a míří zpět do Prahy v 17:30 hodin.