Kupte si už nyní

První medailista je doma! Bronzového Alexandra Choupenitche přivítali v Brně

Na odpolední příjezd šermíře Alexandra Choupenitche napjatě čekali všichni návštěvníci Olympijského festivalu v Brně. Ten se do areálu ve svém rodném městě vydal rovnou po příletu na pražské letiště. Bronzový olympionik vybojoval v Tokiu medaili pro šerm po 113 letech. Proto i přivítání bylo veliké.

Olympijský festival Tokio 2020_orig-40

„Tohle je mazec. Wau. Moc jsem se těšil. Nečekal jsem ale, že vás tady bude tolik,“ došla Choupenitchovi slova na pódiu při pohledu na dav fanoušků. „Snažil jsem se o to celý život, od osmi let. Když jsem byl malý, tak jsem ani nedoufal, že budu olympijský medailista. V Tokiu se to povedlo, ale já nekončím. Doufám, že je to teprve začátek dlouhé cesty,“ okomentoval svůj úspěch.

K gratulacím se přidala také ambasadorka Olympijského festivalu v Brně Lucie Šafářová. „Kdo tě aspoň trochu zná, tak ví, že jsi srdcař a bojovník. A taky ví, co všechno jsi sportu obětoval pro to, abys tady dnes s tou plackou stál,“ pronesla na jeho účet. Nechyběl ani zástupce města Brna Jaroslav Suchý.

Autogramiáda i skandování

Šermíř je známý také pro svoji hudební tvorbu a návštěvníkům prozradil, že i téma olympijských her se v jeho písničkách pravděpodobně objeví. „Do 26. července jsem se maximálně soustředil na závod. Teď mám dutou hlavu a jenom nasávám emoce a užívám si to. Ale jo, nějaký songy o tom asi napíšu,“ odpověděl na otázku Jakuba Kotka, který si v Brně střihl roli moderátora. V další části oslav rozdával Choupenitch návštěvníkům podpisy, načepoval si pivo Pilsner Urquell, setkal se s přáteli z šermířského oddílu a nechybělo ani klasické skandování spolu s davem za pokřiku „Kdo neskáče, není Čech.“ 

Den udržitelnosti

Ve středu se na brněnském Olympijském festivalu uskutečnil i Den udržitelnosti. Lucie Sitařová z Visa Eko zóny popsala jeho cíl následovně: „Akci jsme zorganizovali hlavně proto, aby se lidé dozvěděli, jak udržitelně žít a jak to dělat co nejefektivněji. Je moc důležité, aby se tyto informace dostávaly mezi co nejširší publikum a hlavně mezi děti. Na ně klademe speciální důraz. Chceme, aby to vnímaly už od malička, že je to v dnešní době důležitá věc. Pro děti máme soutěže o ceny, aby si to zažily zábavnou formou.“ Důležitým tématem dne byla i udržitelnost ve sportu, tedy např. jak recyklovat sportovní náčiní. Příkladem může být například florbal, který se snaží recyklovat míčky. „Dalším bodem byla i ekologie samotných sportovních událostí,“ vysvětlovala Sitařová.

Sportovní výběrOFka

  • Na stanovišti rybolovu proběhla exhibice mistrů světa v terčových a muškařských disciplínách.
  • Na fotbalovém hřišti se uskutečnil ukázkový trénink ženského týmu.
  • Konala se šermířská exhibice.
  • Dráhu zručnosti, techniky přihrávky a ještě mnohem více aktivit zkoušeli návštěvníci na stanovišti ragby.