Kupte si už nyní

Proběhl Den pro seniory. Do ČEZ Energy zóny zavítali Strýcová a Pilát

V Olymp Centru sportu bylo v úterý rušno. Kromě dětí si přišla zasportovat i starší věková kategorie. V rámci Dne pro seniory se na hřišti představila reprezentace chodícího fotbalu. V ČEZ Energy zóně měli autogramiádu tenistka Barbora Strýcová a motocrossař Petr Pilát. Na bobovém trenažeru si zatrénovala reprezentace bobistů. Dorazil také šermíř Jakub Jurka, který se vrátil z Tokia.

Olympijský <em>festival<_em> Tokio 2020 Praha_orig-22

Dnešek na Olympijském festivalu v Praze patřil seniorům. Sešlo se jich tu hodně, kteří mají vstup zdarma. Hned ráno proběhla beseda s fotbalovou legendou Vernerem Ličkou a pak se všichni přesunuli ke sportovním stanovištím. Největším lákadlem byl jednoznačně takzvaný chodící fotbal, ve kterém proběhla celkem tři utkání.

Zákaz běhu

Chodící fotbal, v originále walking football, je přibližně deset let stará disciplína, která vznikla v Anglii a je rozšířená po celé Evropě. „Všechno je daleko pomalejší než normální fotbal. Při hře nedochází k rychlým změnám směru, hra je bezkontaktní a tak prakticky nedochází ke zraněním,“ vysvětloval jeden z hráčů Zdeněk Srba, který je zároveň i zakladatelem organizace Senior fitness. Tento sport se dá hrát jakémkoli věku. Jen oficiální soutěže, jako je u nás třeba mistrovství republiky, mají věková omezení. Existují dvě kategorie: 50+ a 60+. Česká reprezentace se dokonce chystá i na světový šampionát, který proběhne v Manchesteru v květnu příštího roku. Oficiální soutěže se hrají převážně v počtu pěti hráčů v poli plus brankář. Ale jinak je to úplně jedno - kolik se sejde hráčů, v takovém počtu se hraje. V České republice existuje přibližně deset týmů. A jaká jsou pravidla chodícího fotbalu? Jasná a jednoduchá. „Je to zkrátka o tom, že se musí jen chodit, nikoliv běhat. Největším porušením pravidel je to, když se někdo rozeběhne,“ vysvětluje Srba.

Pro seniory ale byly na festivalu připravené i další sporty jako třeba Snagg golf nebo petanque, který se hrál na stanovišti navzvaném Vzpomínky na Paříž. Další aktivita s názvem Molly spočívala v hodu míčku na dřevěné hranoly. Na Olympijském festivalu stanoviště pro seniory připravila organizace Senior fitness, která si dává za cíl rozhýbat co nejvíce seniorů v České republice. „V tuto chvíli máme sto třicet cvičebních míst po celé republice, řádově cvičí něco přes pět tisíc lidí,“ vysvětluje Srba. Kdokoliv se k nám může přidat. Více informací najdete na www.seniorfitnes.cz nebo www.walkingfotbal.eu.

Z Tokia rovnou na festival přijel šermíř Jakub Jurka

Má za sebou první účast na olympiádě a nevedl si vůbec špatně. Šermoval s Japoncem Kazujasem Mineobem, který byl ještě donedávna světová jednička a držel s ním krok. „Je pravda, že výkon byl vyrovnaný a bylo to opravdu napjaté, ale na to se nikdo neptá. Je to prohra jako každá jiná, ale jsou to pro mě zkušenosti pro další olympijskou účast,“ říkal mladý šermíř. A jak hodnotí včerejší medailový úspěch svého kolegy Alexndera Choupenitche? „Ta medaile je prostě neskutečná. Když jsme se na to před odletem koukali, tak jsme tomu nemohli v jednu chvíli uvěřit. A když dal poslední zásah, tak to bylo úplně ohromující, že se to povedlo,“ komentoval.

Exhibice na bobovém trenažéru

Členové reprezentace bobistů předvedli na trenažéru exhibiční trénink. Samotné exhibici předcházela příprava na atletickém oválu, kde trénovali rozběhy. Poté už se přesunuli na trenažér. Jakub Nosek, Jan Šindelář, Adam Dobeš a Jáchym Procházka nakonec ještě rozdávali návštěvníkům podpisy na autogramiádě. Svoji návštěvu zakončili čepováním piva Pilsner Urquell přímo z tanku. Další trénink budou mít na festivalu v pátek 6. srpna.

Kromě nich do Olymp Centra sportu dorazili tenistka Barbora Strýcová a motocrossař Petr Pilát. V ČEZ Energy zóně je nejdříve vyzpovídal moderátor, návštěvníci měli možnost si přijít pro podpis a taky si se sportovci udělat fotku ve speciálním fotokoutku. Oba si prošli také sportoviště, kde se zapojili do soutěží s dětmi. Plavkyně Lucie Svěcená a překážkář Petr Svoboda si vyrazili zahrát volejbal.

 

Sportovní výběrOFka

  • V ČEZ Atletice si návštěvníci zaběhali s Nikolou Bendovou.
  • Konal se benefiční turnaj partnerů na podporu České olympijské nadace
  • Na stanovišti rybolovu se uskutečnila exhibice mistrů světa.
  • Dále proběhla exhibice juda, taekwonda i šermu.