Kupte si už nyní

Připravovaná vzdělávací zóna se proměnila v Setkávač

Kontejner, který měl v tuto dobu brázdit venkovní akce a zvát na Olympijské festivaly, přetvořil Český olympijský výbor na bezpečné místo pro setkávání. Zdarma ho zapůjčuje domovům pro seniory.

„Měli jsme připravený kontejner se vzdělávacím obsahem pro Olympijské festivaly, ale ty jsou stejně jako Hry v Tokiu přesunuty na příští léto. Inspirovali jsme se v Holandsku, kde dlouhé odloučení seniorů řešili jednoduše upraveným kontejnerem. Oslovili jsme tedy partnery Olympijského festivalu a ti nám během dvou týdnů pomohli speciální kontejner vytvořit,“ říká Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

Pro projekt se nadchl majitel firmy Johnny servis Matthew V. Duras a nechal přebudovat zcela nový přívěs připravený pro vzdělávací zónu Olympijských festivalů: „ Bylo nám jasné, že každý den navíc, kdy se lidé v domovech nemohou vidět se svými příbuznými, jim ubírá sílu. Začali jsme proto jednat hned a vymysleli, jak můžeme náš přívěs přizpůsobit.“

Vnitřní prostor je přepažený plexisklem, čímž vznikly dvě stejné místnosti a návštěvníci se tak bezpečně vidí. S tím, aby se i dobře slyšeli, pomohl další partner Olympijských festivalů firma AV media. Lidé spolu mluví přes mikrofony, pokud nějaký senior opravdu špatně slyší, může využít připravená sluchátka. Setkávač má dva oddělené vchody, aby se lidé přímo nepotkali. Po každé návštěvě je vnitřní část kontejneru pečlivě vydezinfikovaná a po celou dobu v obou částech běží čistička vzduchu.

 

setkavac web fotka clanek

Jako první zavítal Setkávač do Říčan, příští týden se chystá do Karviné. „Mám velkou radost, že jsme první zařízení, které mohlo tento setkávací kontejner využít. Nejenom, že se naši klienti mohli potkat se svou rodinou o týden dřív, ale pomůže nám to překlenout další týdny po uvolnění návštěv v domovech pro seniory,“ řekl Pavel Kyzlink, ředitel Domova seniorů Říčany. „Zároveň je to skvělé řešení, pokud by se podobná situace opakovala.“

Rodina si se svými blízkými může popovídat 15 minut. Václav Fiala, který svého tátu neviděl více než dva měsíce, odcházel ze Setkávače s úsměvem zřetelným navzdory roušce. Skype ani telefonáty jim osobní kontakt nemohly vynahradit. Na vlastní oči se ujistil, že se jeho táta měl dobře a dokonce se skvěle opálil.