Kupte si už nyní

Oslava 20. výročí zlata Aleše Valenty? Na Olympijském festivalu!

Double-full, double-full, full. „Aleš to skočil,“ hlásil na den přesně před dvaceti lety komentátor České televize Petr Svěcený ze Salt Lake City. Akrobatický lyžař Aleš Valenta předvedl trojité salto s pěti vruty a získal zlatou medaili. Dvacetileté výročí do té doby nevídaného kousku oslavil na Olympijském festivalu v Brně. „Letos by to nestačilo ani na 12. místo,“ komentoval. Mladá krev svůj akrobatický um představila v Toyota skateparku.

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaagsww.jpg

V areálu Nové Zbrojovky svoji zlatou jízdu návštěvníkům předvedl pouze názorně. „Dneska jak fouká, tak tady v Brně bych to neskočil,“ komentoval. Za příznivých podmínek by ale neodolal. Jak sám říká, ideální počasí je pro akrobatické lyžování nutností.
 
I po dvaceti letech si na 19. února 2002 živě pamatuje. „Byl jsem v klidu a připravený. Měl jsem to naskákáno. V létě jsem toho skočil stovky, ne-li tisíce. Ten skok byl svým způsobem natolik rutinní, že jsem jím začínal denní skákání,“ popisoval.  „Většinou se obtížnost postupně staví, ale já jsem to měl tak připravené, že jsem i v létě byl schopný to salto skočit jako první. Věděl jsem, že to skákat budu, že to chci a že na to mám.“  
 
„Moje konkurence absolutně zaspala. Oni vůbec nevěděli, která bije,“ hodnotil. „Měli jsme silné informační embargo. Všem jsme řekli, že nikomu nikdo nic nesmí říkat. A tak se i stalo, podařilo se to ututlat,“ vzpomínal. „Na tom skoku jsem pracoval od léta 98,“ přiznal.
 
Na Olympijský festival s Valentou přijel i tehdejší trenér Pavel Landa. „Byly to nervíky, ale Alešovi jsem věřil,“ popisoval své pocity. K oslavám se připojil i trojnásobný olympijský medailista ze Soči Ondřej Moravec.

Festival hledáčkem fotografa