Kupte si už nyní

Olympijský setkávač pomůže pacientům v záložní nemocnici v Brně

Jakoby byli spolu - rodinné příslušníky dělí jen tenká, téměř neviditelná stěna z plexiskla. Olympijský setkávač, který už od jara Český olympijský výbor zdarma půjčuje domovům seniorů a nemocnicím, teď bude sloužit pacientům na brněnském výstavišti. Ti se díku němu bezpečně uvidí se svými blízkými mnohem dříve. Do Brna ho přivezli bronzová olympijská medailistka Šárka Kašpárková a Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

rei4921

Původně měl kontejner fungovat ve vzdělávací zóně Olympijského festivalu. Ten měl vzniknout během Her v Tokiu v okolí koupaliště Riviéra, tedy nedaleko od současného umístění.

 „Jihomoravský kraj a město Brno jsou naším partnerem při organizaci Olympijských festivalů i Republikového finále Odznaku Všetrannosti. Jsme tedy rádi, že lidem v tomto regionu můžeme pomoci, protože Olympijským setkávač propojuje rodiny a zlepšuje tak psychický stav, který je důležitou součástí zdraví,“ říká Petr Graclík.

Záložní nemocnice s kapacitou až 300 lůžek pro pacienty s Covid – 19 vyrostla na výstavišti v pavilonu G2 pod vedením týmu z Fakultní nemocnice Brno.

 

„Pavilon G2 bude pro první pacienty připraven už v pondělí. Záložní nemocnice by měla být pouze doléčovacím zařízením pro méně rizikové pacienty. Cílem tak bude ušetřit lůžka v nemocnicích pro akutní covidové případy,“ popisuje situaci zdravotnický náměstek prof. MUDr. Ondřej Ludka z Fakultní nemocnice Brno a dodává: „Olympijský setkávač je výbornou formou pro pacienty, jak udržet sociální kontakt s příbuznými. Někteří covidoví pacienti svou rodinu neviděli i několik týdnů, jsme za něj velmi vděčni.“

Návštěvy v setkávači jsou naprosto bezpečné. Místnost se pravidelně dezinfikuje. „Příbuzné odděluje plexisklo a v provozu je také čistička vzduchu,“ dodává Graclík. „Díky profesionálnímu ozvučení se pak účastníci dobře slyší.“

Olympijský setkávač zůstane na výstavišti minimálně čtrnáct dnů. Pokud by nebyl potřeba, přesune se do dalších domovů pro seniory.

„Když jsem v červnu vezla Olympijský setkávač od nemocnice Ráj v Karviné, kde jsem se shodou okolností narodila, viděla jsem i první uskutečněné návštěvy a byly to silné a krásné okamžiky zároveň. Doufám, že stejně pomůže taky v Brně,“ popisuje Šárka Kašpárková svou zkušenost.

Během jara zlepšoval náladu obyvatelům domovů v Říčanech nebo třeba v Českém Těšíně. Pomohl zprostředkovat už přes 500 návštěv, což by nebylo možné bez partnerů Johnny servis, Toyota a AV Media. 

Olympijský setkávač v Brně předává Šárka Kašpárková