Kupte si už nyní

Olympijský park 2018 v Brně: Premiéra v pavilonu Z

Olympijské parky zavítají poprvé do Brna. V době konání ZOH Pchjongčchang 2018 připravuje město a Jihomoravský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem zajímavý koncept: dění bude koncentrováno do Pavilonu Z a jeho okolí v areálu BVV Veletrhy Brno.

Olympijské_parky_Brno

Olympijský park v Brně nabídne na ploše pavilonu Z s kruhovým půdorysem třeba hokejové hřiště a curlingové dráhy, další sportoviště obklopí prostranství kolem pavilonu.

Akce v Brně naváže na úspěšné projekty z minulých olympiád: v roce 2014 (při olympiádě v Soči) na Letné v Praze - 409 tisíc návštěvníků. V roce 2016 (při LOH v Riu) hlavní olympijský park na Lipně (341 tisíc návštěvníků, 47 sportů) a vedlejší v Ostravě, Plzni a Pardubicích.

„Unikátní areál brněnského výstaviště může právě takové akci poskytnout výborné zázemí. Jsem proto velice rád, že zde budeme Olympijský park v Brně hostit. Tato akce nabídne výjimečný sportovní program a zážitky milovníkům sportu nejen z Brna, ale i z širokého okolí,” uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Atraktivní nabídka olympijského parku je koncipována tak, aby propojila českou reprezentaci v Koreji a sportovní fanoušky na jižní Moravě. Olympijská myšlenka je silnou motivací nejen pro aktivní sportovce, a proto doufám, že se tento projekt setká zejména u mladých lidí našeho kraje s pozitivní odezvou,” dodal hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Jsme rádi, že projekt Olympijské parky zavítá poprvé i do Brna. Věříme, že si zdejší sportovní fanoušci najdou cestu do pavilonu Z a vyzkoušejí si různé sporty, které se v parku představí. A věříme, že nejen ti fanoušci, které v uplynulé sezoně potěšila triumfem v hokejové extralize domácí Kometa,” řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Sportoviště, která vyrostou uvnitř pavilonu, nebudou závislá na počasí a poskytnou fanouškům po celou dobu konání parků stabilní prostředí,” dodal Kejval.

Brno se díky projektu Olympijské parky může prezentovat také v zahraničí. Český olympijský výbor je totiž koordinátorem projektu Sport Parks Inspired by the Olympics, zaměřeného na pořádání parků podobných těm, které úspěšně proběhly v Česku v letech 2014 a 2016, v různých evropských zemích. Aktuálně jsou v projektu Sport Parks Inspired by the Olympics, který spolufinancuje Evropská unie z programu Erasmus+, zapojeny národní olympijské výbory z Belgie, Chorvatska, Francie, Finska, Itálie, Nizozemí a Rakouska.

Český projekt Olympijské parky je v mnoha směrech využíván jako vzorový a i na základě případových studií z konání jednotlivých parků vznikne na podzim roku 2018 obecná koncepce a detailní manuál pro národní olympijské výbory, které budou chtít v budoucnu tento projekt pořádat. Kromě Olympijského parku v Brně bude obdobný park při příležitosti ZOH 2018 i v Ostravě. 

„Olympijské parky v Česku ukázaly, že díky nim lze přiblížit sport, různé sportovní aktivity i olympijské hodnoty veřejnosti a zejména dětem, které pak mohou pokračovat se sportem například v klubech, jež se v parcích prezentují, což je jen jeden z odkazů, které parky v místě konání zanechávají. Budeme rádi, pokud se projekt za podpory Evropské unie i MOV a všech partnerských organizací rozšíří i do dalších zemí,” řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Představení projektu v Brně