Kupte si už nyní

Olympijský festival v Ostravě nabídne sporty, horská střediska i Korejskou vesničku

Z plánování se stává realita - v pondělí 15. ledna začala na parkovištích u OSTRAVAR ARÉNY výstavba sportovišť pro projekt Olympijský festival 2018, který se v Ostravě uskuteční od 9. do 25. února. Po roce 2016 půjde na severu Moravy o druhou edici projektu Českého olympijského výboru. V Ostravě bude centrem olympijského dění OSTRAVAR ARÉNA a její okolí, na Masarykově náměstí vyroste „Korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.

“Po několikaměsíčních přípravách se dostáváme do závěrečné fáze, kdy v jednotlivých dějištích vyrostou sportoviště, jež bude moc veřejnost užívat od 9. února,” řekl Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, který má projekt Olympijský festival 2018 v gesci. “V Ostravě nás těší, že se program Olympijského festivalu dostane na vícero míst - včetně horských středisek Moravskoslezského kraje. Zajímavým pojítkem s dějištěm zimní olympiády - Pchjongčchangem - bude určitě Korejská vesnička v centru města.”

V Ostravě vyhlíží projekt s optimismem.  „Těší mne, že koncept olympijského parku se líbil Mezinárodnímu olympijskému výboru tak, že jej vzal za svůj a nabídl i dalším zemím pod názvem Olympijský festival. Věřím, že únorový Olympijský festival v Ostravě osloví svou pestrostí všechny fandy sportu, kteří budou sledovat výkony českých sportovců na velkoplošných obrazovkách a sami se zapojí do sportování. Olympijský festival tak opět může celému světu představit Ostravu jako město, které žije sportem,“ uvedl primátor města Ostrava Tomáš Macura.

„Moravskoslezský kraj je region, ke kterému sport neodmyslitelně patří. Ročně do této oblasti dáváme několik desítek milionů korun. Chceme posílit image kraje jako regionu, který je aktivní a moderní. Který umí přilákat návštěvníky a motivovat je, aby se k nám rádi vraceli. Proto jsme s vedením kraje rozšíření Olympijského festivalu z Ostravy i do Beskyd a Jeseníků velmi ocenili,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Co tedy za 22 dnů nabídne Olympijský festival 2018?

Program v OSTRAVAR ARÉNĚ a na přilehlých parkovištích

V OSTRAVAR ARÉNĚ vyroste centrum projektu, návštěvníci se můžou těšit na všechny sporty zimních olympijských her, zastoupeny budou letní sporty respektive méně tradiční a adrenalinové sporty. Olympijský festival nabídne návštěvníkům díky partnerům Českého olympijského týmu příležitost ke sportování, ale také možnost zapůjčit si veškeré sportovní vybavení v půjčovnách přímo v areálech festivalu.

„Malí i velcí návštěvníci Olympijského festivalu v Ostravě si budou moci vyzkoušet celkem třicet různých sportovních disciplín. Z nabídky jsme si pro naše město jako partnerský sport vybrali curling. V České republice jsou jen dvě specializované haly, kde se sportu věnují profesionální sportovci, a Ostrava mezi nimi není. Věřím proto, že o vyzkoušení si sportu bude mezi návštěvníky velký zájem. Hrací kameny a nezbytná košťata jim zapůjčíme přímo na místě,“ dodal náměstek primátora pro sport Vladimír Cigánek.

Připraven je veřejný komentovaný trénink extraligového týmu HC VÍTKOVICE RIDERA exhibiční krasobruslařská vystoupení, běžecké tratě s výukou správného mazání lyží, snowpark, pumptracková dráha, biatlonová střelnice, mobilní skokanský můstek K-4, trenažér pro jízdu na saních a ledová plocha pro jízdu na skeletonu a dvojbobu, rychlobruslení a na příznivce volného bruslení čekají stovky metrů tzv. ledových cestiček.

„V programu budou zastoupeny všechny sporty z programu zimních olympijských her, což pro nás bylo prioritou,“ říká Naďa Černá, manažerka projektu Olympijský festival 2018. „Jeden den v rámci programu bude věnován paralympijským sportům - připraven je sledge hokej, krasobruslení pro handicapované nebo běh na lyžích poslepu.”

„V Moravskoslezském kraji podporujeme nejen profesionální sportovce. Snažíme se ke zdravému životnímu stylu a k pohybu vést i děti a mládež. V této souvislosti je projekt Olympijský festival skvělou příležitostí zájem o sport výrazně zvýšit. Dopoledne bude na děti ze škol čekat bohatý dopolední program. Věřím, že ukázky jednotlivých sportů a možnost si je vyzkoušet namotivuje děti přihlásit se do jednotlivých přípravek a trávit více času pohybem než u tabletů nebo počítačů,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Program v horských střediscích Moravskoslezského kraje

Pro milovníky sjezdového lyžování se chystají závody ve čtyřech horských střediscích Moravskoslezského kraje – Bílé, Mostech u Jablunkova, Karlově pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Ve střediscích je program situován do víkendů, kromě obřího slalomu obsahuje třeba závody ve snowboardingu, představení fatbiků nebo přednášky Horské služby ČR. 

„Na Olympijský festival zveme i rodiny s dětmi. Nejen v Ostravě, ale i ve skiareálech v Beskydech a Jeseníkách se mohou návštěvníci těšit na atraktivní doprovodné aktivity. Nebude chybět ani program pro děti, mladí jistě ocení večerní program Dj´s.  Ve skiareálech Mosty u Jablunkova, Bílá, Karlov a Kopřivná se chystá i kulturní program. Například v Kopřivné jste zváni na koncerty kapel Mirai, O5 a Radeček nebo například Buty. Věřím, že si velký sportovní svátek v Moravskoslezském kraji užijeme na maximum, a to právě díky Olympijskému festivalu,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Korejská vesnička na Masarykově náměstí

V centru Ostravy, na Masarykově náměstí vyroste Korejská vesnička. Po vzoru vstupních bran korejských chrámů vyroste i na náměstí originální “korejská brána”. Centrem vesničky bude sněhová plocha, určena k zimním radovánkám zejména těm nejmenším, v připravených stáncích bude možné ochutnat korejské speciality, prohlédnout si zajímavosti korejské kultury. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Koreje v České republice proběhne 16. února oslava lunárního korejského Nového roku.

Moravec a Pauláthová jako ambasadoři

Ambasadory ostravského projektu se stal zlatý medailista z Nagana 1998 David Moravec a lyžařka Kateřina Pauláthová. Sportovci se objevují v propagační kampani, a pokud jim to dovolí časové možnosti, zúčastní se také programu v jednotlivých dějištích. Byť jejich role bude odlišná - Kateřině Pauláthové totiž “hrozí”, že v průběhu Olympijského festivalu bude plnit své reprezentační povinnosti přímo na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.

„Věřím, že Olympijský festival přitáhne ke sportu více dětí, nehledě na to, že i ti starší si určitě rádi zablbnou,“ myslí si zlatý hokejista z Nagana 1998. „Je to o tom zablbnutí, i já se rád občas vrátím do dětského světa a vyzkouším si něco jiného.“

Dopravní opatření

V rámci příprav Olympijského festivalu 2018 věnují organizátoři zásadní pozornost zejména dopravní situaci, spojené s bohatým sportovním programem v Ostravě i v horských střediscích. Moravskoslezský kraj připravil posílení dopravy směrem k horským střediskům. „Chceme návštěvníkům Olympijského festivalu co nejvíce zjednodušit cestování a přesun mezi jednotlivými areály. Během olympiády bude co dvě hodiny jezdit z Krnova do Vrbna pod Pradědem mimořádný vlak, na který bude navazovat bezplatná autobusová doprava. Ta bude jezdit kyvadlově mezi Vrbnem pod Pradědem a Karlovem v pravidelných intervalech co hodinu, v sobotu a neděli co 30 minut. Návštěvníci se díky tomu vyhnou obtížnému hledání parkovacího místa a budou si moci užít Olympijský festival naplno,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Ve spolupráci s OSTRAVAR ARÉNOU byla vyřešena otázka náhradního parkování pro návštěvníky programu v OSTRAVAR ARÉNĚ - vzhledem k technologicky náročným přípravám jsou totiž parkoviště A + B nepřístupné od 15. ledna do 5. března, což se nejvíc dotýká hokejových fanoušků HC VÍTKOVICE RIDERA. Připraveny jsou náhradní parkovací plochy v areálu VÍTKOVICE a. s., u Městského stadionu (před areálem Ridera), před Městským stadionem, v rámci Městského stadionu a parkoviště u Clarion Congress Hotelu - v součtu se jedná o 780 parkovacích míst.

Informace

Olympijský festival 2018 začne v pátek 9. února.

V 11.00 hodin proběhne slavnostní zahájení v areálu OSTRAVAR ARÉNY. Ve 14.30 hod bude otevřena Korejská vesnička na Masarykově náměstí.

Od neděle do čtvrtku budou sportoviště Olympijského festivalu otevřena od 9.00 do 19.00 hod, pátek a v sobotu můžou návštěvníci využívat sportoviště o dvě hodiny déle (9.00 - 21.00 hod).

Vstupné na Olympijský festival je 50 Kč, děti do 150 cm mají vstup zdarma.

Aktuálně se ladí poslední detaily sportovního programu, který bude k dispozici na webu www.olympijskyfestival.cz. Od 1. února bude možné jednotlivá sportoviště si rezervovat.

Sporty na Olympijském festivalu 2018

zimní olympijské sporty: lední hokej, krasobruslení, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, akrobatické lyžování, krasobruslení, rychlobruslení, saně, skeleton, snowboarding, skoky na lyžích

letní olympijské sporty: atletika, stolní tenis

další sporty: biliard, fatbike, florbal, hokejbal, kiting, korfbal, ledolezectví, lyžařský orientační běh, rope skipping, longboarding, skialpinismus, sněžnice, šachy, taekwondo ITF, taneční sport, turistika

Zajímavosti z programu Olympijského festivalu 2018

9. února         slavnostní zahájení
                        11.00 Ostrava, OSTRAVAR ARÉNA
                        14.30 Ostrava, Korejská vesnička na Masarykově náměstí

10.-11. února SKI Bílá
                        Sportovní program v horském středisku

11. února       Raškův den
                        50 let od zisku zlata v Grenoble 1968 - celodenní program na toto téma
                        Raškohrátky v Ostravě, program spojený se skokanským můstkem

14. února       Paralympijský den v Ostravě
                        Prezentace sportů pro handicapované v Ostravě

16. února       Korejský lunární nový rok v Ostravě
                        Oslavy v Korejské vesničce na Masarykově nám.

17.-18. února Ski areál Mosty u Jablunkova + Kopřivná pod Pradědem
                        Sportovní program v horských střediscích MSK
                        Raškohrátky v Brně a v Ostravě
                        Závody v severské kombinaci

20. února       Jak si připravit lyže…
                        Workshop s bývalým mistrem světa M. Koukalem

22. února       Nagano 1998
                        20 let od zisku hokejového zlata

24.-25. února Ski aréna Karlov
                        Sportovní program v horských střediscích MSK