Kupte si už nyní

Olympijský festival v Brně zahájen! Verner zapálil oheň a popřál Šafářové

Půl roku po letní edici se v Brně znovu otevřel Olympijský festival. V areálu Nová Zbrojovka se nyní kromě sportování fandí sportovcům na zimních olympijských hrách v Pekingu. Oheň zapálil ambasador Tomáš Verner, který pochodeň symbolicky převzal z rukou tenistky Lucie Šafářové. Ta byla tváří festivalu v létě během her v Tokiu. Děti si pololetní prázdniny zkrátka užily v olympijském stylu!

rmbrnofestivalden1-rm51160.jpg

Slavnostní zahájení dopoledne odstartovala štafeta, se kterou vyrazil z úřadu Jihomoravského kraje hejtman Jan Grolich v doprovodu olympijského vítěze z Tokia Jiřího Liptáka a postupně se přidali i další, například radní pro školství a sport Jaroslav Suchý nebo sportovní střelec Jakub Tomeček. U vstupu se pochodně zhostila tenistka Lucie Šafářová, která ji na pódiu předala letošnímu ambasadorovi krasobruslaři Tomáši Vernerovi. Ten zažehl festivalový oheň. Tvář letní edice navíc slavila 35. narozeniny, a tak nechybělo ani blahopřání v podobě hromadného zpěvu a kytici jí předal hejtman Grolich.

„Až jsem se vyděsil, jak je to tady skvělé. Laťka je tak vysoko, že já strávím odpoledne studováním materiálů od Lucky, jak být tím nejlepším ambasadorem. Cítím tu odpovědnost, vnímám ty pohledy, ale je to obrovská čest,“ popsal Verner.
 
Kromě hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a radního Jaroslava Suchého návštěvníky pozdravili rovněž Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petr Gazdík, předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Lipták na biatlonu a Mazoch na můstku

Vše vyvrcholilo otevíráním sportovišť, které se neobešlo bez vtipných situací. Jiří Lipták ověřil svou mušku na biatlonové střelnici i s běžkami na nohách, židenický rodák a bývalý fotbalista Petr Švancara si zase obul brusle a s bývalým hokejistou Jozefem Balejem otestovali ledové cesty pro rychlobruslení. Skokanský můstek podrobil zatěžkávací zkoušce Jan Mazoch: „Olympiáda jako taková je svátek, ale možná mě trápí to, že jsem nikdy nedokázal vyhrát, získat medaili, nebo se nevlezl do desítky. Ale bohužel se mi to nepovedlo a já doufám, že dalším sportovcům se to povede,“ vzpomínal na své olympijské zkušenosti. Vnuk zlatého Jiřího Rašky z Grenoblu 1968 do areálu dovezl také původní raškovku, která se stala inspirací pro čepici v olympijské kolekci v letech 2018 i 2022.

Zahájení Olympijského festivalu vyvrcholilo vystoupením svěřenkyň Tomáše Vernera z jeho krasobruslařské akademie. Poté už se všichni odebrali k velkoplošným obrazovkám, na nichž sledovali zahajovací ceremoniál her v Pekingu.