Kupte si už nyní

Olympijský festival v Brně nabídne unikátní dějiště i adrenalinové sporty

Z plánování se stává realita - už týden probíhá v areálu Pavilonu Z na Výstavišti Brno a na přilehlých plochách v jeho okolí výstavba sportovišť pro projekt Olympijský festival 2018, který se v Brně uskuteční od 9. do 25. února. V metropoli Jihomoravského kraje se projekt Českého olympijského výboru uskuteční poprvé.

_JRS3613

“Po několikaměsíčních přípravách se dostáváme do závěrečné fáze, kdy v jednotlivých dějištích vyrostou sportoviště, jež bude moc veřejnost užívat od 9. února,” řekl Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, který má projekt Olympijský festival 2018 v gesci. “V Brně nás čeká proměna zcela unikátního prostoru Pavilonu Z ve sportoviště, o němž jsme přesvědčeni, že přiláká brněnskou veřejnost a Olympijský festival si užijí návštěvníci všech věkových kategorií.”

V Brně jsou očekávání velká. „Jsem velice rád, že Olympijský festival letos zavítá i do Brna. Olympiáda je naprostým vrcholem sportovního života, a i když se letos odehrává v daleké Jižní Koreji, Olympijský festival ji Brňanům i lidem ze širokého okolí přiblíží na dosah. Brněnské výstaviště nabídne jedinečný prostor a neopakovatelnou atmosféru pro fandění našim reprezentantům v Pchjongčchangu a zároveň návštěvníkům umožní vyzkoušet si jejich sportovní disciplíny na vlastní kůži,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Jihomoravský kraj je partnerem Olympijského festivalu 2018, ale také každoročně finančně podporuje jihomoravské sportovní kluby, které vychovávají mladé talentované sportovce v duchu fair play. Ti nejlepší nás pak reprezentují na prestižních sportovních událostech po celém světě. Věřím, že toto netradiční přiblížení zimních sportů veřejnosti bude mít pozitivní odezvu právě zejména u mladé generace. Olympijský festival bude nejen na jižní Moravě, ale i v dalších regionech a zemích skvělou příležitostí, jak propojit naše sportovce v Koreji a jejich fanoušky doma. Mám velkou radost, že brněnským ambasadorem festivalu je právě Martin Erat, kapitán naší hokejové reprezentace, která v Koreji bude bojovat o olympijské medaile,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Co nabídne Olympijský festival 2018, který začne v Pavilonu Z za 17 dnů?

Návštěvníci se můžou těšit na všechny sporty zimních olympijských her, zastoupeny budou letní sporty respektive méně tradiční a adrenalinové sporty. Olympijský festival nabídne návštěvníkům díky partnerům Českého olympijského týmu příležitost ke sportování, ale také možnost zapůjčit si veškeré sportovní vybavení v půjčovnách přímo v areálech festivalu.

Připraveny jsou autogramiády současných i bývalých hráčů HC Kometa Brno, exhibiční krasobruslařská vystoupení, běžecké tratě s výukou správného mazání lyží, snowpark, pumptracková dráha, biatlonová střelnice, mobilní skokanský můstek K-4, trenažér pro jízdu na saních a ledová plocha pro jízdu na skeletonu a dvojbobu, rychlobruslení a na příznivce volného bruslení čekají stovky metrů tzv. ledových cestiček.

„V programu budou zastoupeny všechny sporty z programu zimních olympijských her, což pro nás bylo prioritou,“ říká Naďa Černá, manažerka projektu Olympijský festival 2018. „Jeden den v rámci programu bude věnován paralympijským sportům - připraven je sledge hokej, krasobruslení pro handicapované nebo běh na lyžích poslepu. V Brně nebudou chybět ani adrenalinové respektive méně známé sporty, jako je kryathlon, což je kombinace zimního plavání, běhu a běžeckého lyžování.”

Erat a Březinová jako ambasadoři

Ambasadory brněnského projektu se stal bronzový medailista z Turíně 2006, hokejista Martin Erat a krasobruslařka Eliška Březinová. Sportovci se objevují v propagační kampani, a pokud jim to dovolí časové možnosti, zúčastní se také programu v jednotlivých dějištích. Byť jejich role bude odlišná - Martin Erat v průběhu Olympijského festivalu bude plnit své reprezentační povinnosti přímo na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.

„Přijde mi to sympatické. Je to ideální příležitost, jak děti ke sportu motivovat,“ chválí Erat projekt Olympijský festival 2018. Z široké nabídky zimních sportů, které budou fanouškům k dispozici, by si rád vyzkoušel curling a lyžování. První z těchto sportů si zahrál v Kanadě, lyžování přišel na chuť během angažmá v Rusku. „Když si člověk na vlastní kůži jakýkoliv sport vyzkouší, najednou ho začne vnímat úplně jinak. Třeba curling vypadá v televizi hrozně pohodově, ale ve skutečnosti je to vážně velká dřina. Proto doporučuji všem, ať navštíví tolik sportovišť, kolik jen půjde,“ dodává.

Informace

Olympijský festival 2018 začne v pátek 9. února.

V 11.00 hodin proběhne slavnostní zahájení v areálu Pavilonu Z.

Od neděle do čtvrtku budou sportoviště Olympijského festivalu otevřena od 9.00 do 19.00 hod, pátek a v sobotu můžou návštěvníci využívat sportoviště o dvě hodiny déle (9.00 - 21.00 hod).

Vstupné na Olympijský festival je 50 Kč, děti do 150 cm mají vstup zdarma.

Aktuálně se ladí poslední detaily sportovního programu, který bude k dispozici na webu www.olympijskyfestival.cz. Od 1. února bude možné jednotlivá sportoviště si rezervovat.

Sporty na Olympijském festivalu 2018

zimní olympijské sporty: lední hokej, krasobruslení, běh na lyžích, biatlon, boby, curling, akrobatické lyžování, krasobruslení, rychlobruslení, saně, skeleton, snowboarding, skoky na lyžích

letní olympijské sporty: atletika, stolní tenis

další sporty: biliard, fatbike, florbal, hokejbal, kiting, korfbal, ledolezectví, lyžařský orientační běh, rope skipping, longboarding, skialpinismus, sněžnice, šachy, taekwondo ITF, taneční sport, turistika

Zajímavosti z programu Olympijského festivalu 2018

9. února         slavnostní zahájení
                        11.00 Brno, Pavilon Z
11. února       Raška vlak Praha - Brno
                        Speciální vlak s hosty a sportovci jede přímo k Pavilonu Z na Výstaviště Brno
                        Host: Jan Mazoch, vnuk Jiřího Rašky
                        Raškův den v obou dějištích
                        50 let od zisku zlata v Grenoble 1968 - celodenní program na toto téma
                        Jak si připravit lyže…
                        Workshop s bývalým mistrem světa M. Koukalem
                        Kryathlon
                        Závod v zimním triatlonu
17. února       Bruslení s hvězdami
                        Možnost zabruslit si s bývalými skvělými českými krasobruslaři
19. února       SportParks + ICO
                        Pracovní skupina projektu SportParks + zástupci IOC na návštěvě v Brně
21. února       Paralympijský den v Brně
                        Prezentace sportů pro handicapované v Brně
20. února       Jak si připravit lyže…
                        Workshop s bývalým mistrem světa M. Koukalem
22. února       Nagano 1998
                        20 let od zisku hokejového zlata