Kupte si už nyní

Olympijský festival ovládly paralympijské sporty!

Na začátku března započnou v Pekingu po zimních olympijských hrách i klání paralympijská. Na Olympijském festivalu v Brně však patřil den handicapovaným sportovcům již v úterý. Návštěvníci se mohli setkat s úspěšnými reprezentanty včetně šestinásobného paralympijského vítěze i mistra světa Jiřího Ježka, vyzkoušeli si para hokej a zhlédli exhibici v curlingu na vozíku.

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaaf7sq.jpg

Do areálu Nové zbrojovky v rámci Dne s paralympijským sporty zavítali kromě úspěšného cyklisty rovněž předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora, golfista Miroslav Lidinský, plavci Arnošt Petráček a Jan Povýšil a aktuálně zraněná akrobatická lyžařka Diana Cholenská. O pozici paralympijského sportu společně debatovali na hlavním pódiu.

„Já si vždy z kolegů v Českém olympijském výboru dělám drobet srandu, že oni nám udělají generálku, předpremiéru a my to pak odjedeme naostro,“ komentoval s úsměvem čerstvý předseda Sýkora. „Jedna ze zásadních věcí, kterou bych já osobně do budoucna chtěl nastavit, je co nejužší vazba na Český olympijský výbor," dodal.

Myšlenku spolupráce podpořil i Ježek: „Jsme na Olympijském festivalu, na kterém probíhá paralympijský den. A právě tohle spojení je pro mě vyjádřením toho, jak sport pojímám. Mám radost, že se Český paralympijský výbor podle slov našeho nového předsedy chce co nejvíce kamarádit s Českým olympijským výborem. Já tohle dělám od začátku a je to něco, co mě baví.“

Para hokej i curling vozíčkářů

Stříbrný plavec z Tokia Arnošt Petráček se na Olympijském festivalu ohlédl za sportovními úspěchy. „Každá moje medaile je pro mě cenná, protože je za ní obrovské úsilí, spousta tréninku a odříkání.“ Podle slov Jana Povýšila je olympijský i paralympijský sport na stejné pozici: „Dřina je všude úplně stejná.“ 

Jaká jsou specifika paralympijských disciplín zjistili návštěvníci včetně turnusů dětí ze škol například na stanovišti para hokeje. Na sportovišti Wienerberger Lední hokej si ho mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Na Allianz Curlingu zase proběhla exhibice v níž proti sobě nastoupili brněnští curleři a vozíčkáři. V jejich týmu si tento sport vyzkoušel i Sýkora. Ještě předtím během dopoledne předvedl svůj um na Brno Biatlonu. Vlastní totiž zbrojní průkaz, a tak střelbu dokonale ovládá.