Kupte si už nyní

Olympijský festival bude exkluzivně u jezera Most. Cílem je rozhýbat děti

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna a ve stejný termín proběhne i Olympijský festival Paříž 2024. Po Praze, Lipně, Brně, Ostravě, se po osmi letech tato největší sportovní akce vrací k jezeru, tentokrát v Mostě.

Olympijský festival Tokio 2020_high (kopie)-2

„Cílem Olympijských festivalů bylo vždy přivést děti ke sportu a přenést atmosféru olympijských her do České republiky. Proto jsme rádi, že Olympijský festival proběhne právě v Ústeckém kraji, kde podle posledních výsledků České školní inspekce je téměř nejhorší pohybová zdatnost dětí. Chceme společně s Ústeckým krajem, městem Most, sportovními svazy a našimi partnery tuto statistiku změnit! A kdy jindy dokážeme přilákat děti ke sportu než v průběhu největší sportovní akce na světě,” řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Měření České školní inspekce odhalilo řadu problémových míst pohybové zdatnosti dětí. Například už neplatí, že děti na venkově jsou na tom fyzicky lépe než ty ve městech. Zároveň velký vliv dnes hraje i sociální zázemí rodičů. Karlovarský a Ústecký kraj dopadl v celorepublikovém průzkumu nejhůř. „Olympijské hry sleduje celý svět a přivést je prostřednictvím festivalu přímo mezi lidi, zejména mezi děti, ukázat jim zblízka vrcholové sportovce jako vzory, to je skvělá příležitost jak sport, ale vlastně jakýkoliv pohyb zpropagovat. V našem kraji je to obzvlášť důležité a já věřím, že místní děti si Olympijský festival nenechají utéct. Zároveň je to pro nás příležitost přilákat návštěvníky odjinud a ukázat Ústecký kraj jako skvělé místo k návštěvě, ke sportu či na dovolenou,” upřesnil hejtman Jan Schiller.

Z Ústeckého kraje vzešla řada skvělých sportovců a olympioniků. Například skikrosař Tomáš Kraus, plavkyně Simona Kubová Baumrtová či zápasník Artur Omarov. Kdo budou ambasadoři Olympijského festivalu se odtajní na podzim.

Olympijský festival poprvé na severu

Jezero Most nabízí skvělé podmínky pro sportování všech věkových kategorií. Nový areál funguje pro veřejnost od roku 2020. Kolem vede devítikilometrová trasa pro inline brusle i kola. Jezero se pyšní jednou z nejčistších vod u nás a aspiruje na jedno z nejmodernějších letních středisek. „Olympijský festival je pro naše město po všech stránkách velkou příležitostí. Kromě zvýšení motivace našich obyvatel a zejména mládeže ke zdravému pohybu a sportování a jejich setkávání se s našimi olympioniky je tu také vítaná šance posílit pozitivní mediální obraz města Mostu a jeho krásného okolí. Zejména příležitost k propagaci stále poměrně nové unikátní přírodní lokality – jezera Most. Vnímáme tuto akci jako možnost prezentovat město i region a změnit jeho vnímání v očích široké veřejnosti. Festival je také příležitostí pro lokální dodavatele. Akce nabídne výjimečný sportovní program a zážitky milovníkům sportu nejen z Mostu, ale i z širokého okolí, kteří se pak jistě k nám budou chtít vracet. Věřím, že přiblížení olympijských sportů veřejnosti bude mít pozitivní odezvu zejména u mladé generace,“ uvedl primátor města Mostu Marek Hrvol.

Koncepce Olympijského festivalu zůstává stejná, skvěle zafungoval například po covidu, kdy Olympijský festival Tokio v roce 2021 nahradil zrušené nábory a přivedl do sportovních oddílů řadu dětí. Český olympijský výbor spolu se sportovními svazy tedy opět připraví pestrý sportovní program, díky němuž si zájemci vyzkouší řadu sportů a rovnou dostanou doporučení na nejbližší oddíl či klub. Chybět nebude ani olympijské vzdělávání či příměstské tábory. „Olympijské hry jsou po dlouhé době v Evropě, a tudíž i ve stejném časovém pásmu. Těšíme se na společné fandění našim šampionům a jejich následné přivítání po návratu z her. Věříme, že společně vytvoříme přímý MOST do PAŘÍŽE,” dodal Libor Varhaník, místopředseda ČOV. 

Jedním ze sportů, který si návštěvníci budou moci vyzkoušet na Olympijském festivalu 2024, bude závodní veslování. Olympijská vítězka Mirka Topinková Knapková si po tiskové konferenci otestovala vodu místního jezera. „Jsem nadšená z krásně čisté vody a z příjemného prostředí kolem celého jezera,” popsala své pocity olympionička. „Věřím, že festival přiláká řadu dětí a třeba objeví nové veslaře, protože s tímto sportem se dá začít v pozdějším věku a je to tedy ideální sport pro teenagery.”