Kupte si už nyní

Olympijská vítězka Špotáková šokovala! Hovoří plynně maďarsky ale i francouzsky

Šprechtí německy, jako když bičem mrská. Ale to není vše! Olympijská vítězka Barbora Špotáková předvedla v rámci cizojazyčné video pozvánky na Olympijský festival 2024 u jezera Most, že dokonale hovoří i v maďarštině či francouzštině. Jak se dokázala naučit tolik jazyků, od tak krátké chvíle, kdy ukončila svou bohatou kariéru?

mk20598.jpg

Všechny zaskočila. Když se spustila video pozvánka na Olympijský festival 2024 u jezera Most hovořila Barbora Špotáková precizně pěti jazyky bez jediného zaváhání. A navíc ta dokonalá výslovnost. Že by dvojnásobná olympijská vítězka až po konci kariéry odhalila, jaký je talent na jazyky?

„Domluvím se hodně dobře anglicky. Německy taky umím, a pak rozumím něco maďarsky, protože jsme měla babičku Maďarku,“ prozradila Špotáková, která ve skutečnosti nepromlouvala na video pozvánce, ale šlo o jejího avatara vytvořeného pomocí umělé inteligence na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, jež se zabývá i výukou těch nejmodernějších IT oblastí včetně umělé inteligence (AI).

Bývalá úspěšná atletka se nechala ve speciálním studiu na Smíchovské škole natočit dvojicí Kateřinou Adámkovou a Jiřím Fišerou, kteří následně během pár minut vytvořili pomocí umělé inteligence avatara skoro nerozpoznatelného od skutečné Báry Špotákové.

Překvapí tě, kolik umí jazyků!

Sama oštěpařka pak byla v šoku, když se viděla na obrazovce, jak plynně hovoří například francouzsky. „Ještě jsem se s něčím podobným nesetkala. Takhle nablízko je to pro mě poprvé. Je to poznatek, že ta technologie šla hodně dopředu a do teď jsem o tom moc nevěděla,“ prozradila uchvácená Špotáková.

Jediný problém při natáčení nastal hned na začátku. Program podle obličeje poznal, že studenti nahrávají slavnou osobnost a nechtěl jim povolit vytvoření avatara. Nakonec došlo ke schválení a šlo se na věc. „Tento avatar umí mrkat, gestikulovat a je emotivnější. Nelze tak jednoduše poznat, že nejde o skutečnou osobnost. Někde umělá inteligence moderuje zprávy či dělá rozhovory,“ řekla Adámková, která vyučuje na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu.

 

Nenech se zmást!

„Je to skvělý nástroj, ale musí se tomu nastavit hranice. Za pár let nepoznáme, co je skutečný člověk, a co je výtvor AI,“ upozornil student Fišera, který avatara slavné oštěpařky režíroval.

Nadšenou Báru Špotákovou její uměle vytvořené dvojče okamžitě motivovalo. „Když se člověk takhle vidí, tak má hned chuť se ty jazyky doopravdy naučit.“ Kolik jazyků ta pravá Bára skutečně umí nebo se naučí, budete moci sami zjistit během Olympijského festivalu u jezera Most od 26. 7. do 11. 8. 2024. „Zvu vás jako ambasadorka a moc se na vás těším, že si společně užijeme olympijskou atmosféru,“ dodala česky originální Bára Špotáková.