Návštěva oštěpařky Steffi Nerius i děti na příměstských táborech. Olympijský festival poprvé s česko-německou spoluprácí

Olympijské festivaly spojují. Vytváří most mezi aktivním způsobem života a fanouškovstvím. Umožňují objevovat nové sportovní aktivity, sdílet emoce i potkávat sportovní vzory. Tentokrát navíc propojily obě strany Krušných hor, a to díky Česko-německému fondu budoucnosti i spolupráci Českého olympijského výboru s Německou olympijskou a sportovní konfederací.

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaarw9ainternorig.jpeg

„Je to vůbec poprvé, kdy jsme se spojili s další zemí. A to především díky tomu, že se letos Olympijský festival koná pouze třicet kilometrů od česko-německých hranic,” řekla manažerka projektu Naďa Černá.

Během prvního týdne Olympijského festivalu se příměstského Olympijského tábora zúčastnily děti z partnerského města Mostu, Marienbergu, které společně absolvovaly celý program s českými dětmi. V druhém týdnu pak dokonce využili mladí němečtí návštěvníci možnost ubytování ve stanovém městečku a zažili tak pravou táborou atmosféru. Tuto iniciativu podpořil i Fond malých projektů Euroregionu Krušnohoří.

To ale není všechno! V úterý 6. srpna dorazila k jezeru Most organizovaná skupina z Kreissportbund Mittelsachsen, tedy z Krajského sportovního svazu Střední Sasko, aby se nechala inspirovat myšlenkou společného sportování, a o den později zde dokonce natáčela reportáž televize MDR Sachsen, což pomohlo prohloubit povědomí o projektu na německé straně.

Vrcholem pak bylo přivítání německé atletky Steffi Nerius, která společně s Barborou Špotákovou ukázala dětem základy hodu oštěpem. „Bylo to velmi srdečné setkání! Těšily jsme se na něj. Kariéru jsem ukončila v roce 2009 a Bára byla hostem na mé rozlučce. Bylo příjemné přijet na oplátku za ní a zažít u toho festival,” líčila Nerius a pokračovala: „Je skvělé mít platformu, která přivádí děti ke sportu, navíc s tak širokou nabídkou sportů. Je tu cítit olympijská atmosféra, a to propojení místa se sportem a olympijskou myšlenkou je skvělé.”

O olympijských myšlenkách, hodnotách i historii her se čeští i němečtí návštěvníci dozvěděli více v Olympijské zóně EDA, kde navíc poznali také příběh Paula Mahrera - fotbalisty židovského původu s česko-německými kořeny, který v Praze hrál za německé kluby, byl československým reprezentantem a zúčastnil se her v Paříži před sto lety.

Olympijský festival byl podpořený Česko-německým fondem budoucnosti v rámci jeho výzvy Společně v pohybu, která byla v roce 2024 vypsaná na podporu sportovních akcí. „V tomto nabitém sportovním roce, kdy se konají nejen olympijské hry, ale také fotbalové mistrovství Evropy v Německu, a v Česku zase mistrovství světa v ledním hokeji, dává jednoznačně smysl podporovat sport. Chtěli jsme otevřít celoroční program na podporu česko-německého sportování a Olympijský festival do této iniciativy výborně zapadl. Sportovní akce s česko-německým programem mají možnost žádat o podporu do konce letošního roku, tedy i nyní,“ popsal Jacob Venuß, referent pro mládež a školství. „Vždy se snažíme klást důraz na aktuální téma. Každý rok se nese v duchu nějakého tématu, nebo nějaké speciální výzvy, jako je například letos pohyb,” dodala Adéla Chadziantonidis, rovněž z Česko-německého fondu budoucnosti.

Vedle toho navíc Český olympijský výbor spolupracuje s Německou olympijskou a sportovní konfederací a jednou z oblastí vzájemné součinnosti je právě Olympijský festival. Obě strany společně sdílí zkušenosti, vyměňují si know-how a snaží se celý koncept projektu posunout dál.

 

Česko-německá spolupráce na OF