Kupte si už nyní

Najde se v Ostravě nový Jiří Raška?

Půlstoleté výročí olympijského triumfu Jiřího Rašky z Grenoblu lze v ostravském areálu Olympijského festivalu oslavit aktivně a stylově. Skokem z můstku. O Radiožurnál skokanský můstek, který je v areálu instalován, je ze strany dětí a mládeži zájem. A přestože jsou Raškohrátky, jejichž součástí bude také skok na lyžích, v programu festivalu až pro nadcházející víkend, zkušební skoky jsou na můstku K4 k vidění od prvního festivalového dne.

jaroš

„Některé děti nemůžeme od můstku kolikrát vůbec odtrhnout,“ říká Ivana Huňařová, manažerka SnowKidz z.s., která poskytuje u můstku svůj odborný dohled. „Děti mají zájem o cokoliv, co je pro ně nové, skok je navíc atraktivním sportem, takže musíme občas rodičům pomoct dítě přesvědčit, že areál nabízí i jiné atraktivní možnosti, nejen náš skok,“ podotýká organizátorka ostravského festivalového skoku.

Ačkoliv se může zdát, že skok na lyžích je sportem poněkud riskantním, podle slov Ivany Huňařové není důvod se bát ten festivalový si vyzkoušet. „Máme u můstku k dispozici animátory, kteří dětem řeknou, co přesně a jak mají dělat,“ říká manažerka SnowKidz.

Co je tedy důležité si před skokem na můstku, jehož kritický bod leží na kótě čtyř metrů, uvědomit? „Především soustředit váhu hodně dopředu. Obavy nás někdy přimějí se na můstku narovnávat. Na to si děti musí dát pozor, naši animátoři to samozřejmě každému zájemci o skok zdůrazní,“ ujišťuje Ivana Huňařová.

Až dosud se podle jejích slov pohybovala průměrná délka skoku na festivalovém můstku okolo jednoho metru. „Ale čekáme, že se děti osmělí a výkony porostou. To je ostatně naším úmyslem, aby rodiče i děti ztratili zbytečné obavy a šli do toho naplno. Třeba se mezi dětmi, které si náš můstek vyzkoušejí, najde zájemce o tento sport. Proč by se právě v Ostravě nemohl zrodit nový Jiří Raška?“ táže se Ivana Huňařová závěrem.

Můstek, který je v ostravském areálu instalován, je určen dětem od šesti do patnácti let. Podmínkou je základní lyžařská dovednost, aby dítě umělo na dojezdu můstku zabrzdit.  

Foto: ČOV/Milan Jaroš