Kupte si už nyní

Na Olympijském festivalu v Brně proběhl Den paralympijských sportů. Všichni návštěvníci fandili Choupenitchovi

V duchu paralympijských sportů se neslo pondělí v areálu Olympijského festivalu v Brně. Na Allianz Tenis kurtech proběhla exhibice tenisu na vozíčku a dalších sportů. Alexanderovi Choupenitchovi, který dnes získal v Tokiu bronzovou medaili, fandil přímo v areálu šermíř Marek Totušek. Dorazil také bývalý fotbalista Karel Jarůšek.

Olympijský festival Tokio 2020_orig-28

Paralympici propagovali tenis na vozíčku

Dnešní dopoledne se na Allianz Tenis kurtech odehrála speciální exhibice smíšených dvojic. Nastoupila olympionička Šárka Kašpárková s tenistou na vozíku Jiřím Vrbou proti projektové manažerce Olympijského festivalu Nadě Černé s Tomášem Jochymkem. Jiří Vrba začal s tenisem na vozíku zhruba před pětadvaceti lety. Nyní ho hraje profesionálně a rád by k němu přilákal další hráče z řad vozíčkářů. „Bylo to skvělé, zahrát si s olympioničkou Šárkou Kašpárkovou a její kolegyní,“ říká nadšeně. Souhlasí i druhý hráč Tomáš Jochymek. V účasti na Olympijském festivalu v Brně vidí příležitost, jak dostat informace o tenisu na vozíčku do širšího povědomí.

Marek Totušek: S Alexanderem jsme jak bráchové

Šermíř Marek Totušek dnes s napětím očekával výkon svého kolegy a velkého kamaráda Alexandra Choupenitche na olympijských hrách v Tokiu. Ten vybojoval bronz. „Je to neskutečné! Po více než sto letech máme znovu medaili na OH, což je pro šerm vrcholem. Těším se, až s ním budu oslavovat,“ s radostí vyprávěl. Totušek s šermem začal už ve čtyřech letech, jeho snem ale nebyl pouze šerm - chtěl se stát rytířem. „Do obchodu jsem dokonce chodil s helmou, táta mi stloukal dřevěné meče.“

Karel Jarůšek zaujal děti

Do areálu festivalu zavítal také bývalý fotbalista Karel Jarůšek, který si zahrál s jedním z malých návštěvníků. Akci si velice pochvaloval: „Festival je výborný! Děti vidí, že sportovat je dobrá věc. Je perfektní, že je sem rodiče přivedou. Sport je jedna ze zálib, která se pomalu vytrácela.“ Jarůšek se přiznal, že kromě fotbalu také fandí našim tenistkám, zejména Barboře Krejčíkové: „Pochází z Ivančic a bylo by super, kdyby se stala olympijskou vítězkou.“ Bude povzbuzovat ale všechny české sportovce a věří, že i v této nelehké době přivezou do České republiky co nejvíce medailí.

Sportovní výběrOFka

  • Proběhla beseda s českou šermířskou nadějí Markem Totuškem a ukázka modelového tréninku fleretu.
  • Na stanovišti Lezení s Jihomoravským krajem si mohli návštěvníci zasoutěžit v lezení na rychlost.
  • V T-Mobile Florbal zóně se konala exhibice.
  • Děti na Olympijských příměstských festivalech si zkusily curling.