Kupte si už nyní

Krasobruslařská sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař zkoušela saně i boby

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař před rokem v Ostravě absolvovala svoji první velkou mezinárodní premiéru v kategorii dospělých. Do dějiště loňského mistrovství Evropy v krasobruslení se přijeli podívat i letos jako čtrnáctý pár soutěží na hrách v Pchjongčchangu.

1020

Ostravští fanoušci si vás určitě pamatují hlavně z loňského šampionátu. Jak se pár Anna Dušková, Martin Bidař za ten rok změnil?
Anička: "Po vizuální stránce jsme asi pořád stejní. Ale u mne nastala dost výrazná změna psychice. Po mém úrazu jsem začala mít radost z každého prvku, co se nám povede. Předtím jsem se hodně zaobírala chybami, co jsme udělali, teď se soustředím především na to, co se nám povedlo."

Lišila se naopak olympijská soutěž od těch ostatních světových, které jste absolvovali?
Martin:" Už při cestě do Koreje jsem si uvědomil, že jedeme na závody ne v pěti šesti lidech, ale je nás padesát, kdo jede reprezentovat svou zemi."

Atmosféra olympiády se vám líbila na první pohled?
Martin: "Ano, bylo to úžasné. Už teď víme, že za čtyři roky bychom nechtěli v Pekingu chybět. Ale je to ještě dlouhá doba."

Překvapilo vás na olympiádě něco, co jste opravdu nečekali?
Martin: "My jsme bydleli ve vesnici s rychlobruslaři. Bylo hodně zajímavé sledovat jejich rituály, jejich přípravu na závody."
Anička: "Já jsem si pozorně prohlížela jejich brusle. Jsou úplně jiné, než ty naše. Vypadají spíše jako tenisky, bez podpory kotníku, dlouhé nože bez zoubků, pružina s klapací patou, ostří, to všechno je moc zajímavé."

Když se dnes vrátíte ke svému vystoupení, považujete 14. místo opravdu za veliký úspěch? Nebo to mohlo být ještě lepší?
Anička: "Bylo to určitě na hranici našich možností. Byly tam nějaké drobné chyby, které se budeme snažit odstranit, ale dopadlo to mnohem lépe, než jsme čekali."

V ostravském Olympijském festivalu jste si vyzkoušeli jízdu dvojic na saních. Jak se vám to líbilo?
Anička: "Bylo to fajn, jen mi vadilo, že jsem neměla rozhled. Nemohla jsem vše kolem kontrolovat. Při jízdě ve dvojbobu jsem si uvědomila, že vůbec nechápu, jak se tam ti chlapi nasoukají. Já jsem se tam málem nevešla."
Martin: "Souhlasím, bylo to nezvyklé. Při zvedačkách mám Aničku nad hlavou, teď jsem nad ní ležel a vlastně ji ani neviděl. Ale byla to zajímavá zkušenost."

Foto: ČOV/Milan Jaroš