Kupte si už nyní

Knapková plnila sen. Konal se Den s Českou olympijskou nadací

V neděli se na Olympijském festivalu v Brně konal Den s Českou olympijskou nadací. Miroslava Topinková Knapková nejdříve splnila Vánoční sen a poté si užila aktivity v areálu festivalu. Přišel i zlatý medailista z Tokia 1964 Jiří Daler.

Olympijský festival Tokio 2020_orig-17

Známá olympionička Miroslava Topinková Knapková, která přivezla zlato z Londýna 2012, zavítala na Olympijský festival i s celou rodinou. Nejprve ale na brněnské přehradě splnila přání slečně Ivě, která si prostřednictvím České olympijské nadace (ČON) přála zajet dvojskif právě s Mirkou Knapkovou. ČON podporuje děti ze znevýhodněných rodin a také děti vede ke sportování. Každý rok plní nadace Vánoční sen, který tentokrát splnila právě Ivě. Ta je také veslařka a jezdí za ČVK Brno. „Když jsem byla malá, tak byla jiná doba, prostě jsme více sportovali. Myslím si, že je důležité být pro děti příkladem, věnovat se jim a vyhledávat příležitosti, kde je sport. Proto jsou dobré akce, jako je například Olympijský festival, kde si děti vyzkouší spousty sportů, ke kterým by se jinak nedostaly,“ myslí si Mirka. Na Olympijském festivalu navštívila Olympijskou zónu EDA, kde se děti vzdělávají v hodnotách olympismu, poté se vyfotila s dětmi na stánku Olympiády dětí a mládeže a zúčastnila se autogramiády. Ve finále si načepovala pivo na stánku Pilsner Urquell, což jí šlo, protože si to natrénovala už dříve na olympijských hrách.

Kdyby nejezdil na kole, byl by rychlobruslař


Na Olympijský festival do Brna zavítal i zlatý medailista z Tokia 1964, Jiří Daler. Na olympiádě vyhrál cyklistické závody a přivezl pro tehdejší Československo historicky první zlato z této disciplíny. Jako mladík dělal snad všechny sporty, které tehdy existovaly. Jednou sledoval naše tehdejší úspěšné cyklisty, nadchlo ho to a bylo jasno, jakým sportem se bude v budoucnu zabývat. „Kdybych nebyl cyklista, tak rychrobruslím, nebo běhám dlouhé tratě,“ říkal. „Líbí se mi i populární florbal, který se hraje v trenkách s hokejkou. Člověk by řekl, že to nic nestojí, ale je to nákladný sport,“ dodává se smíchem. Na Olympijském festivalu si prohlédl i nejnovější modely kol v zóně Specialized Cyklistiky. „To už jsou jiný kola, než byly za nás před 60 lety,“ pochvaloval si. Návštěvu sympatický 82letý sportovec zakončil čepováním piva Pilsner Urquell, kde ho zaškolili zkušení výčepní. A co ho na závodění nejvíc bavilo? „Vyhrávat!“

Děti sportovaly a plnily úkoly po celý víkend


Oblíbená aktivita pro děti se letos vrátila na Olympijské festivaly. Hrací karta Kinder Joy of Moving motivuje mladé návštěvníky ke sportu. Stejně jako v roce 2018, i letos je možné ji za 50 korun koupit u pokladen nebo v Centru Hracích karet. Pak už zbývá jen vyrazit na 20 sportovních stanovišť, kde na děti čekají úkoly. Podle počtu splněných výzev získají diplom, medaili či dárky od partnerů. O víkendu byl největší zájem o T-Mobile Florbal, jízdu na kole u Specialized Cyklistiky a Lezení s Jihomoravským krajem. Populární byl i Toyota Skatepark a Anygence Lukostřelba.

Sportovní výběrOFka

  • Profesionální in-line bruslaři své dovednosti předvedli na Brno Multifunkčním hřišti. Návštěvníci se mohli také naučit, jak správně brzdit.
  • Diváci shlédli ukázkový trénink ženského fotbalového týmu.
  • Proběhla exhibice v teakwondu. Byly představeny přerážecí techniky i sportovní boj.
  • Ve sportovní hale se konala šermířská exhibice.