Co pro vás znamená talent? Trenérské dialogy rozpulzovaly Olympijský dům
V Olympijském domě dnes probíhaly Trenérské dialogy za přítomnosti členů Unie profesionálních trenérů ČOV Michala Ježdíka, Zdeňka Haníka, Slavomíra Lenera a Michala Bardy. Na příkladech hokejistů Ondřeje Paláta a Jaromíra Jágra, basketbalisty Tomáše Satoranského i trenéra ženské hokejové reprezentace Tomáše Paciny probírali například problematiku talentu a spoustu dalších sportovních témat.
Otázka „Je talent zrozen nebo stvořen?“ otevřela celou diskuzi, do které se postupně zapojili i návštěvníci v publiku. „Z třicet procent je zrozen, sedmdesát procent je práce, výchova a cesta ke konečnému úspěchu,“ vyjádřil svůj názor Lener, který stál po boku Ivana Hlinky při zlatém úspěchu české reprezentace v Naganu. „Podle mě má každý člověk nějaký talent. Takže z tohoto pohledu je talent zrozen. Ale ne vždy se povede ho objevit nebo dá velkou práci ho rozvíjet,“ reagoval Barda.
Obecně se trenéři i s publikem shodli na tom, že talent znamená soubor předpokladů pro danou činnost. Poté k tomu přidali ještě slova jako vášeň či posedlost. „Satoranský, Sáblíková, Jágr, Ledecká. Ti se od svého okolí liší tím, že jsou daleko fanatičtější do svého sportu,“ rozvíjel myšlenku místopředseda Českého olympijského výboru Haník. Zároveň ale upozornili také na tenkou hranici mezi posedlostí a obsesí. Vyzdvihli rovněž myšlenku toho, že vášeň musí vycházet ze sportujícího jedince, nikoliv z jeho rodičů či trenérů.
Pracujme se všemi
Podle studií se profesionálním sportovcem stane méně než 2 % dětí. „Všichni, co se propracovali na vrchol, museli talent mít,“ komentoval Lener. „A zpráva pro všechny trenéry, nezahazujte děti v deseti, dvanácti letech. Ještě můžou později vykvést. Pracujme se všemi,“ apeloval.
V diskuzi se věnovali také tematice rodiny a roli rodičů, kteří by dle nich měli dětem otevřít dveře a výběr směrů, jimž by se chtěli věnovat, by měli nechat na nich. „Často vidíme, že rodič, který má nějaký mindrák, se snaží dítě do něčeho nacpat a je spousta případů, kdy to dopadlo špatně,“ komentoval Barda. „Nebojte se dát dítěti najevo, že ho máte rádi. Když přijde domů po prohrané bitvě a vy mu řeknete nevadí, já tě stejně mám rád, je to obrovská podpora,“ doplnil Ježdík. „Výchova patří rodičům, trénink patří trenérům a zápas patří dětem,“ rozlišil Haník.
Během dvouhodinových Trenérských dialogů se Olympijský dům rozpulzoval důležitými tématy především s ohledem na vztah rodičů a trenérů a otevřel diskuzi, která v návštěvnících rezonovala i po jejím ukončení.