Brno a Ostrava ožijí Olympijskými parky už za 100 dnů
9. února 2018 budou v korejském Pchjongčchangu slavnostně zahájeny zimní olympijské hry. Olympijská atmosféra ale zavítá také do České republiky - ve středu 1. listopadu je to přesně za 100 dnů do momentu, kdy budou otevřeny olympijské parky v Ostravě a v Brně. V metropoli Moravskoslezského kraje se projekt “Olympijské parky” zavítá už podruhé, v centru Jihomoravské metropole půjde o premiéru.
A bude se na co těšit! V průběhu sedmnácti dnů - od 9. do 25. února - budou moct zájemci navštívit mnoho sportovišť a vyzkoušet tradiční i méně tradiční sporty.
Centrem ostravského parku bude Ostravar Aréna, program Olympijského parku zasáhne také do čtyř lyžařských středisek v Jeseníkách a Beskydech - Bílé, Karlova, Kopřivné a Mostů u Jablunkova. V Brně vyroste soubor sportovišť v Pavilonu Z a jeho okolí na Výstavišti Brno.
Na sestavení programů obou parků se podílí jednotlivé sportovní svazy zimních olympijských i neolympijských sportů a regionální kluby.
„Jsme rádi, že námi oslovené sportovní svazy reagovaly na nabídku aktivně se zapojit do projektu Olympijských parků vesměs kladně a s jednotlivými kluby připravujeme opravdu atraktivní program, v němž nebudou chybět ukázky jednotlivých sportů, exhibice nebo nábory do přípravek,” řekl Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, zodpovědný za projekt Olympijské parky. “Fanoušci si budou moct vyzkoušet spoustu zimních sportů - od hokeje, curlingu, přes skoky na lyžích na mobilním skokanském můstku, pumptrackovou dráhu, k dispozici bude snowpark. Chybět nebudou ledové cestičky, tudíž si na své přijdou také bruslaři.”
Na co všechno se ještě mohou návštěvníci těšit?
Příznivci ledního hokeje jistě ocení otevřené tréninky extraligových hokejových mužstev. Pro milovníky běžeckého lyžování budou připraveny několik metrů široké tratě, chybět nebude tým servismanů, který se postará o správné namazání lyží. K dispozici bude biatlonová střelnice, kde si mohou zájemci vyzkoušet střelbu z laserových malorážek. Nadšenci bruslení se mohou zapojit do kurzů krasobruslení a zlepšit si techniku nebo vyrazit na exhibici short tracku. Olympijské parky nabídnou zájemcům taktéž možnost vy-zkoušet si netradiční sporty jako kiting, ledolezectví, sáně, skialpinismus či sněžnice.
“Pro děti ze škol z hostujících měst a regionů bude připraven bohatý dopolední program a chybět samo-zřejmě nebudou velkoplošné obrazovky, na nichž budou moct návštěvníci sledovat přímé přenosy ze ZOH v Pchjongčchangu,” dodal Varhaník.
Organizační výbor zároveň spustil nábor dobrovolníků - pro zajištění dění v každém parku jich hledá tři sta. “Zvládnout akci dlouhou sedmnáct dnů a zahrnující několik sportovišť, na kte-rých bude souběžně probíhat program, bez dobrovolníků není možné. Věřím, že se nám povede najít dostatečný počet lidí, kteří nám s organizací tak výjimečné akce, jakou je projekt Olympijské parky, pomůžou,” dodal Libor Varhaník. Zájemci se můžou hlásit prostřednictvím online formuláře kliknutím na tlačítko níže.