Kupte si už nyní

Boby a curling nejvíc táhly! Dorazilo k nám přes 50 000 návštěvníků

Brno již potřetí ožilo jedinečnou atmosférou v podobě Olympijského festivalu, který se poprvé konal v městské části Brno-Židenice. Do areálu Nové Zbrojovky přišlo za 17 dní přes 50 000 návštěvníků.

covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaaf4mw

Hlavní myšlenkou Olympijského festivalu je návrat dětí ke sportu. To se po úspěšné letní edici, kde 50% rodičů našlo nový sport pro své dítě, podařilo i v zimě. „I přes ztížené podmínky a nepříznivé prognózy, které přípravu festivalu předcházely, jsme věřili tomu, že je celospolečensky důležité tuto akci uskutečnit. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří do toho s námi šli. Zároveň už začínáme promýšlet Olympijský festival Paříž 2024 a věříme, že proběhne bez omezení,“ popsal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

 

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaafz7w

 

Půjčovny jely naplno. Běžky se vypůjčily 10 200krát a brusle 4 200krát

Děti si to u nás užily hlavně s Hrací kartou, v rámci které pro ně bylo připraveno 17 stanovišť. Celkem bylo Hracích karet vydáno 15 500 a počet načtených aktivit spojených s kartou přesáhl 100 000. Největší zájem byl o sportoviště Fosfa boby, saně, skeleton, Allianz curling a BaP bruslení. Návštěvníci využívali i půjčovny sportovního vybavení. Sporten běžky byly během sedmnácti dní vypůjčeny 10 200krát a CCM brusle 4 200krát.

 

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaaf6qq

 

Přes 8000 dětí ze škol!

Do speciálních dopoledních programů se přihlásilo 8 253 dětí z 270 mateřských, základních i středních škol a také oddílů a zájmových skupin. Pod dohledem zkušených instruktorů si žáci vyzkoušeli tři sporty, setkali se s olympioniky a dozvěděli se víc o olympijských hodnotách v Olympijské zóně EDA. V té proběhlo celkem 40 lekcí zaměřených na šíření olympijských hodnot interaktivní formou. Nejen pro děti ze škol, ale i pro ostatní návštěvníky byly ve spolupráci s partnery Procter & Gamble a KOH-I-NOOR HARDTMUTH připraveny speciální vystřihovánky a omalovánky spojené s olympijskou tématikou. Děti dostaly po absolvování lekce symbolickou medaili "Vítej v olympijské rodině". 

“Vysoký zájem škol o sportovní programy nás příjemně překvapil. Termíny byly rychle zamluvené a každý den volali další a další učitelé, zda mohou ještě přijet. Z jejich zpětné vazby víme, že děti byly nadšené, řada z nich stála třeba úplně poprvé na bruslích,” dodal místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaaf4lq

 

Dorazilo 70 sportovců a známých osobností

"Podařilo se nám zprostředkovat jedinečnou olympijskou atmosféru a hlavně si spousta dětí i dospělých mohla vyzkoušet sporty přímo na místě. Navíc přijeli naši curleři Paulovi nebo ženská hokejová reprezentace.  A jestli to někoho chytne a začne se věnovat curlingu, biatlonu nebo jestli se hokeji bude věnovat víc holek než doposud, tak to mělo smysl," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

 

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaags8w

 

Po návratu z Pekingu zamířili do Brna například Šárka Pančochová, skokanky na lyžích s nejmladší účastnicí her Anežkou Indráčkovou, ženská hokejová reprezentace a rovněž manželé Paulovi. „Olympijský festival je pro nás srdcová záležitost. Na Letné jsme v roce 2014 pomáhali na curlingové dráze a je úžasné, že se sem vracíme přímo z olympijských her v Pekingu,“ shodli se. Zuzana i Tomáš věří, že festival pomáhá k objevování nových talentů. „Měli jsme tady kamarády, kteří s curlingem začali hned poté, co si ho zkusili v Olympijském parku na Letné. Takže jsou důkazem, že tenhle projekt funguje.“

 

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaagqka

 

Sportoviště otestovali také ambasador a krasobruslař Tomáš Verner, lezec Adam Ondra, šermíř Alexander Choupenitch, vodní slalomář Lukáš Rohan, sportovní střelci Jiří Lipták, David Kostelecký a Jakub Tomeček, biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, atletka Kristiina Mäki a další. Podpořit děti ve sportování dorazila i zraněná snowboardistka Eva Samková.

205 srdcařů!

Jsou nepostradatelní, vždy usměvaví a milují olympijskou atmosféru. Kdo? Přece tým dobrovolníků! Nasazení studentů a sportovních nadšenců podpořila University of New York in Prague, i když mezi dobrovolníky již tradičně vítáme i seniory. Nejvíce si pochvalují skvělou partu, olympijskou atmosféru a to, že mohou pracovat s lidmi a učit je nové sporty. 

 covfotoidsoh3fkc9thaaaaaaaafv-w

Český koncept Olympijského festivalu převzal Mezinárodní olympijský výbor a do Brna se tak přijeli inspirovat i členové dalších olympijských výborů. „Dorazili kolegové z Litvy a Německa, kteří myšlenku akce chtějí rozvíjet v jejich zemích,” řekla manažerka projektu Naďa Černá a dodala: „Děkuji všem, kteří se na organizaci podíleli. Nasazení a úsilí, které jsme všichni do projektu vložili, stálo za to.“