Kupte si už nyní

Běh a skoky na lyžích na Olympijském festivalu

Běh a skoky na lyžích jako tradiční disciplíny olympiády nesmí v rámci Olympijského festivalu 2018 chybět!

_JRS5605

Běžecké lyžování se dělí na klasický styl a bruslení a koná se buď vytrvalostní formě, nebo ve sprintu, který nabízí velmi atraktivní souboje. Disciplína je součástí programu olympijských her od roku 1924 a od té doby se neustále rozrůstá – k vidění jsou vytrvalostní závody s intervalovým startem, závody s hromadným startem, štafety i vyřazovací sprinty jednotlivců a dvojic.

Ve stejný rok se staly olympijskou disciplínou také skoky na lyžích – sport pro opravdové odvážlivce. O vítězi rozhoduje délka doskoku či doletu, styl i povětrnostní podmínky.

V Brně i Ostravě vyroste běžecký areál, kde se mohou návštěvníci libovolně projíždět, zúčastnit se výuky pod vedením trenérů či závodů pro veřejnost nebo si vyzkoušet mazání lyží. Běžecké závody v Ostravě budou probíhat ve čtyřech kategoriích – K11 (děti do 11 let), K15 (děti od 12 do 15 let), K99 (závodníci nad 15 let) a KR (rodinná štafeta) – a budou se konat v osmi vybraných dnech. Fanoušci běžkování si jistě přijdou na své v rámci VIP běhu na lyžích, kterého se zúčastní mimo jiné Martin Koukal, mistr světa a olympijský medailista z Vancouveru 2010. Také v Brně se návštěvníci mohou zúčastnit ukázkových výukových hodin běhu na lyžích a změřit síly s ostatními v naplánovaných závodech. Pokud návštěvníci nebudou mít vlastní sportovní vybavení, můžou využít službu Sporten půjčovna běžek.

Na běžkařském programu v rámci Olympijského festivalu se podílí České dráhy a Moravskoslezský kraj.

Olympijský festival neopomene další významnou disciplínu, kterou jsou skoky na lyžích. V obou dějištích festivalu vyroste Radiožurnál skokanský můstek, této disciplíně budou patřit dva vybrané týdny – takzvaný týden skoku se uskuteční v Ostravě od 12. do 16. 2. a v Brně naváže od 19. do 23. února. Návštěvníci se mohou těšit na osobnosti ze skokanského prostředí, zájemci o tento adrenalinový sport jistě ocení možnost vyzkoušet si skok z mobilního skokanského můstku. Pro děti jsou připraveny Raškohrátky, kombinovaný závod ve skocích a běhu na lyžích. Závod má pětiletou tradici ve Frenštátě pod Radhoštěm a odkazuje na olympionika Jiřího Rašku. Klání se uskuteční ve Frenštátě 11. února, o víkendu 17. a 18. února proběhne v Ostravě a zájemci v Brně se mohou těšit na dny 24. a 25. února.

Běh na lyžích a skoky na lyžích jsou součástí 30 sportů, které si v rámci Olympijského festivalu můžete vyzkoušet.