Kupte si už nyní

Volejbal

Pojď si vyzkoušet individuální volejbalové dovednosti nebo můžeš kamarády vyzvat na zápas.

volejbal

Míčová hra, při níž se dvě družstva o šesti hráčích snaží dostat míč přes síť na soupeřovu polovinu tak, aby se míč dotkl palubovky nebo ho soupeř nedokázal odehrát zpět do vymezeného území protivníka. Zápas se hraje na tři vítězné sety, které se hrají do 25 bodů (rozdíl musí být dvoubodový), případný pátý rozhodující set se hraje do 15 bodů (se zachováním pravidla o rozdílu dvou bodů).

HISTORIE

Vznik volejbalu se datuje k 9. únoru 1895 a za zakladatele je označen William G. Morgan z YMCA v Massachusetts (USA), jehož cílem bylo vytvořit bezkontaktní halový sport s minimálním rizikem zranění. Od roku 1896 dostává volejbal herní strukturu v podobě pravidel hry, která uveřejňuje J. J. Cameron. Hřiště na volejbal pak byla zakládána na koupalištích, v letoviskách a v některých sportovních střediscích. Existuje také neoficiální verze, podle které s volejbalem začali hasiči v Chicagu, když si házením míče přes natažený provaz krátili volné chvíle, kdy právě nehořelo. Komu míč upadl na zem, dopustil se chyby. Kvůli zrychlení hry pak hráči zkoušeli míč odbíjet. Na české území se hra dostala po první světové válce. V roce 1924 byl založen ČVBS (Český volejbalový a basketbalový svaz). V témže roce se hrála první oficiální soutěž – mistrovství republiky mužů. V prvních letech hra pod vysokou sítí dostala české jméno podbíjená. Existovalo i několik podob anglických názvů, v padesátých letech se pak tyto názvy přestaly téměř používat, neboť bylo nařízeno používat český termín odbíjená.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

Na programu OH je volejbal od roku 1964. Od samého počátku se hrají turnaje mužů a žen.

JAK ZAČÍT S VOLEJBALEM?

Seznam všech oddílů, které se věnují volejbalu, naleznete na internetových stránkách Českého volejbalového svazu: www.cvf.cz