ČEZ kanoistika - vodní slalom

COV_foto_id_sOH3fkC9ThAAAAAAAACcqA

Rychlost, síla a psychická odolnost jsou důležité vlastnosti špičkových vodních slalomářů. Jejich cílem je sjet divokou řeku či umělý slalomový kanál a to skrze brány, které jsou umístěny tak, aby co nejlépe otestovaly závodníkovy schopnosti. Branky se liší barvou, zeleno-bílé se projíždějí po proudu, červeno-bílé proti proudu. Za dotyk jedné nebo obou tyček branky dostává závodník dvouvteřinovou penalizaci. Pokud branku neprojede vůbec, dostává penalizaci ve výši 50 sekund.

KAYAK CROSS

Premiéru bude mít v Paříži disciplína kayak cross, kde čtyři kajakářky nebo kajakáři startují najednou ze startovací rampy. Závodí se na plastových kajacích a závodníci musí projet trať kolem zavěšených bójí, které se stejně jako ve slalomu projíždí zelené po proudu a červené proti proudu. Navíc je zde povinné eskymování ve stanoveném úseku tratě. Penalizace může být udělena za předčasný start, neprojetí branky, nesplnění eskymování či nebezpečný kontakt se soupeři.

HISTORIE

První závod ve slalomu je Mezinárodní kanoistickou federací uznáván závod na Aaře ve Švýcarsku v říjnu 1933. Prvním československým průkopníkem vodního slalomu byl František Smutný, který se svými spolupracovníky uspořádal v Brně v květnu 1937 první slalom na kajaku na českém území. První mistrovství republiky se konalo v roce 1939 na peřeji u Radotína na řece Berounce. První MS ve vodním slalomu se konalo roku 1949 v Ženevě.

DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE

  • Muži - K1, C1, kayak cross 
  • Ženy - K1, C1, kayak cross

JAK ZAČÍT S VODNÍM SLALOMEM?

Kontaktní informace a všechny oddíly, které se specializují na vodní slalom, naleznete na internetových stránkách Českého svazu kanoistů.