Ústecký kraj veslování
Jedná se o silově vytrvalostní vodní sport, ve kterém závodník pohání loď pomocí vesel. Při veslování se pohybuje zády ve směru jízdy. Zatímco v minulosti se délky závodů často lišily, v dnešní době je standardní tratí vzdálenost 2 000 metrů. Veslařské disciplíny se dělí na párové a nepárové. V párových disciplínách má každý veslař dvě vesla, v nepárových jedno.
HISTORIE
Kolébkou moderního veslování je Anglie s tradičním univerzitním kláním osmiveslic mezi Oxfordem a Cambridgí, které započalo roku 1829. Na českém území se první závody konaly v rámci oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy dne 22. srpna 1845. V roce 1884 vznikla Ústřední jednota veslařů z Čech. V roce 1896 povolila mezinárodní federace FISA start českých veslařů v mezinárodních závodech. Členy FISA se stalo Česko v roce 1920.
Josef Rössler-Ořovský založil v roce 1895 nejstarší český Jarní skulerský závod, který je dodnes součástí Primátorek. Právě vznik závodu o Primátorský štít v roce 1910 byl mocným impulsem pro české veslování. Primátorky se staly jedním z mezníků v rozvoji českého veslování a významnou pražskou společenskou událostí, jejíž kontinuitu přerušila pouze první světová válka.
Na programu olympijských her je veslování od roku 1900. Mělo být už jedním ze sportů prvních her v Aténách roku 1896, kvůli rozbouřenému moři ale museli pořadatelé veslařské soutěže zrušit.
DISCIPLÍNY, VE KTERÝCH SE BOJUJE O OLYMPIJSKÉ MEDAILE
Muži – skif, dvojskif, párová čtyřka, dvojka bez kormidelníka, čtyřka bez kormidelníka, osmiveslice, dvojskif lehkých vah
Ženy – skif, dvojskif, párová čtyřka, dvojka bez kormidelníka, čtyřka bez kormidelníka, osmiveslice, dvojskif lehkých vah
JAK ZAČÍT S VESLOVÁNÍM?
V České republice působí mnoho veslařských klubů, jejich seznam a další informace naleznete na webových stránkách Českého veslařského svazu.